Characteristics of mergers and acquisitions in the Turkish market: The post-2004 period
Türkiye pazarında şirket birleşmeleri ve devralmalarının karakteristikleri: 2004 sonrası dönem
  1. Tez No: 294789
  2. Yazar: ZELİHA CEREN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM AKDOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, özellikle 2004 yılı sonrasında küresel likidite artışı ve alternatif yüksek getirili yatırım arayışları sayesinde çekici bir yatırım alanı haline gelen Türkiye pazarında gerçekleşen şirket birleşmeleri ve devralmaları ile ilişkilendirilebilecek değer yaratımı ve yıkımı eğilimlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, birleşmeye taraf olan şirketlerin hisse senetleri üzerinde birleşme duyurusunun yapıldığı gün etrafında hesaplanan Kümülâtif Olağandışı Gelirler (KOG) kullanılarak birleşmeyle ilişkilendirilebilecek potansiyel sinerjilerin marjinal değeri ölçülmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede Türk şirketler üzerinde satın alma isteğinde bulunmuş 171 kamuya açık şirket ile birleşme işlemlerinde hedef olmuş 67 kamuya açık Türk şirketi için veri toplanmıştır. Ortalama bir hedef şirketin anlamlı pozitif KOG değeri aldığı, ortalama bir satın alıcı şirketin ise başa baş kaldığı görülmüştür. Ayrıca, endüstriyel odaklanma stratejilerinin satın alan şirketler için değer yarattığı görülürken, coğrafi çeşitlilik stratejilerinin marjinal negatif KOG'ler yarattığı bulunmuştur. Satın alınan şirketin çoğunluk kontrolünü ele geçirmenin satın alan firma için değer yıkıcı bir etkisi olduğu saptanırken, bu etkinin sadece yabancı firmalarla ilgili olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, yüksek pazar değeri - defter değeri oranlarının gereğinden yüksek değerleme işareti olarak algılanabildiği ve bir birleşme duyurusu sonrasında değer kaybına yol açabildiği gözlemlenmiştir. Şirketlerin oransal büyüklüklerinin önemli bir etkisi olduğu gözlenmiş; ve büyük şirketler üzerinde teklifte bulunan küçük şirketlerin pozitif KOG'lerle ilişkilendirildiği görülmüştür. Son olarak, pazarların ardı ardına yapılan küçük hisseli işlemleri yatırımcı için değer yaratacak portföy çeşitlendirmesi olarak görebildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the value creation and destruction trends related to corporate takeovers, mergers and acquisitions in the Turkish market which became an attractive investment location in terms of merger activity especially after 2004 empowered with the global liquidity boost and desire for alternative high return investments. Cumulative abnormal returns (CARs) on the stock prices of the merger parties around the merger announcement day are calculated to be able to quantify the marginal value attached to the potential synergies to be achieved. Data is collected for 171 transactions involving publicly listed firms who bid on Turkish targets, and 67 publicly listed Turkish firms who were bid on. It is found that an average target firm experiences a significant positive abnormal return where an average bidder breaks even. Also, while industrial focus strategies create value for bidding firms, geographical diversification is associated with marginal negative returns. Gaining the majority control of the target firm also destroys value for the bidding firm; however this negative marginal effect is associated only with foreign firms. Also, a high market-to-book ratio may indicate over-valuation and can result in value destruction following a merger transaction. Another significant characteristic is the relative size of the merger parties, as smaller firms acquiring bigger targets gain more on average. Finally, the study finds that the market sees successive minor non-horizontal acquisitions as portfolio diversification that might create investor value.