Donatizm
Donatism
- Tez No: 294819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Donatizm, 311-411 yılları arasında en faal dönemini yaşamış, Afrika?nın yerel kaynaklarından beslenmiş bir kilisedir. Kartaca ve Numidia bölgelerinde çok güçlü olmalarına rağmen Afrika dışında varlık gösterememişlerdir. Diocletianus Zulmünü müteakiben Caecilian?ın piskopos olarak seçilmesi hareketin ortaya çıkış nedenlerinden biriydi. Diğer nedenlerini de Roma İmparatorluğundan memnun olmayan bir halkın duruşu, zengin-fakir arasındaki uçurum, ağır vergiler, Kuzey Afrika Hristiyanlığında önemli bir yere sahip olan St. Cyprian geleneği şeklinde gösterebiliriz. İmparator Constantin?in olaya müdahalesi Donatist ve Katolik tarafların arasını daha da açmış, devlet eliyle onlara uygulanan baskılar Donatistlerin Katolik kiliseye dönme ihtimalini tamamen ortadan kaldırmıştır. Donatistler, Diocletianus Zulmü sürecinde devlet otoritelerine kutsal metinleri teslim edenlere traditor(hain) diyerek bu din adamları tarafından yapılan ayinleri geçersiz saymışlardır. Katoliklere en fazla ?yeniden vaftiz? konusunda muhalefette bulunmuşlar, heretiklerce yapılan vaftizleri meşru kabul etmemişlerdir. Onlar evrensel kiliseyi geniş bir coğrafyaya yayılan değil, saf ve temiz kalabilen olarak tarif ediyorlardı. İmparator Julian döneminde kısa süreliğine devlet desteğini arkalarına almalarına rağmen Roma?nın resmi dinini temsil eden Katolik kiliseye karşı koyamamışlar ve 411 Kartaca Konferansı ile dağılma sürecine girmişlerdir. Yine de Donatizm?i bitiren asıl olay Vandalların bölgeye gelişi olmuştur. 6. yüzyılın sonlarına doğru tamamen yok oldukları düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Donatism was a North African local Church which has lived its most active period between 311-411 years. Despite being a powerfull at Carthage and Numidia it was not influential outside Africa. Chosen of Caecilian as bishop of Carthage, following Diocletianus Persecution, it was one of cause of arising this movement. An unpleasent folk against Rome Empire, disastrous situation between rich and arm people, heavy taxations, effect of St. Cyprian tradition were other reasons. Step in Empirior Constantin to the situation set at odds amongst Donatists and Catholics and it effected negatively possibility of converting Donatist Church into Catholics. During the Diocletianus Percecution, Donatists have accepted some bishops as a traditor who had handed over scriptures to the authorities and they have disclaimed their Church services. They have mostly opposited Catholics with regard to ?Rebaptism? and also they have refused Baptism which had been occured by heretics. They have seen Universal Church not its regarding to geographic extensiveness but with its purity and innocent. Althoug they have got power of state for a short time by the Emperior Julian?s reign, they could not stand up to Catholichs who were official religion of Rome Empire and they have entered procces of disintegration with the conference of Carthage on 411. However it is accepted that they have been disapered with the Vandals ?nvasions. And it is thinking of that they have been totally removed end of 6. Century.