Konut mutfaklarında söz konusu eylemler, bu eylemlere yönelik kullanıcı gereksinmeleri ve iç donatım elemanları
  1. Tez No: 12490
  2. Yazar: SERMİN SÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖNÜL UTKUTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Araştırmanın konusu konut mutfaklarında söz konusu olan, kullanıcı eylemleri, bu eylemlere yönelik gereksinmeler ve iç donatım elemanlarıdır. İnsanlar için sosyo-ekonomik koşullar, fizyolojik ve psikolojik etkenler sonucu yeterli yapı kalitesine, iç mekan konforuna sahip ve sosyal aile yapısı doğrultusunda tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek fonksiyonel bir konuta sahip olabilme özlemi artmıştır. Bu yüzden seçilen bu çalışma şu bölümler paralelinde özetlenebilir: Birinci Bölümde; konut mutfaklarının tarihi gelişimi, günümüze kadarki değişmeleri ile birlikte ele alınıp konut tasarımında mutfağın önemi, konut birimi içindeki yeri, diğer mekan birimleri ile ilişkisi, mutfak tasarımının konut maliyetine ve aile hayatına etkisi irdelenmiştir. İkinci Bölümde; konut mutfakları tiplere ayrılarak, konumlarına ve kullanışlarına göre incelenmiş ve konut mutfağının fonksiyonel bölümleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü Bölümde; konut mutfaklarının tasarımını etkileyen faktörler ile konut mutfaklarında söz konusu olan eylemler kullanıcı gereksinmeleri, donatım elemanlarının rasyonel çalışma süresi ve çalışma üçgeni ele alınmıştır. Kullanıcı ve iç donatım elemanlarının boyutları incelenmiştir. Konut mutfaklarının, boyutsal düzenleme faktörü olan ergonomik ve antropometrik yaklaşımlar üzerinde durulmakta, mutfak tasarımında modüler koordinasyon incelenmekte, konut mutfağı tasarımının da önemli bir yer tutan fiziksel çevre koşulları ile malzeme ve renk faktörüne de yer verilmektedir. Dördüncü Bölümde; konut mutfaklarında kullanıcı gereksinmelerinin belirlenmesi ile ilgili bir alan çalışması ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Son bölümde ise; tezin sonuçları ve öneriler tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this research is the activities, user requirements and kitchenware elements related to these actions in house kitchens. As a result of social-economic conditions, physiological and psychological effects, nostaigy for a multi functional house which has building quality and interior comfort and which can respond all necessities in accordance with social family structure has been increasing. For this reason, the scope of this research can be summarized in the following sections; In Part I, the historical development of home kitchens, the changes made in kitchen up to day, importance of kitchen in house planning, its relation with other spaces, and the effect of kitchen planning to building cost and family life have been researched. In Part II, house kitchens have been categorized in types of architectural planning and examined according to their positions and uses. In addition, functional sections of home kitchen have been studied. Part III is about the factors related to the kitchen planning, user equipments and user reqirements in order to analyse the rational operation order of furnishing elements and operation triangle of these elements. The dimensions of user and furnishing elements to be used as kitchonware have been defined. The ergonomic and anthropometric approaches determining the dimensional arrangement of house kitchens and modular coordination in kitchen planning have been researched. The conditions of physical environment having the major importance in kitchen planning and the factors of materials and color have been studied. In Part IV, a field study and evaluation in order to define the user requirements in house kitchens has been made. The last part covers the discussions about the results and proposals of the thesis. VI