Beşşâr bin Burd ve döneminin şiirindeki yeri
Beşşâr bin Burd and his poetical status in his period
  1. Tez No: 294854
  2. Yazar: ASAN RUŞİD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
?Beşşâr b. Burd ve Döneminin Şiirindeki Yeri? adlı tez, üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, şâir Beşşâr'ın içinde bulunduğu Abbâsîler dönemindeki belli başlı şaîrler ile nesir yazarları hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra, bu dönemde hangi şiir türlerinin işlendiği belirtilmiştir. İkinci bölümde de, Beşşâr'ın doğumundan vefâtına kadar olan hayat hikâyesi anlatılmıştır. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise, Beşşâr'ın şâirliği, şiir temaları ve özellikle hiciv şiiri, edebî şahsiyeti ve eserleri hakkında detaylı bir şekilde bilgi verilmiştir. Sonuç olarak Beşşâr'ın, Muvelledûn akımını başlatan büyük bir şâir olduğu ve hacimli bir dîvânın bulunduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
?Bashar b. Burd and Poetry Period Place? at the thesis, consists of three parts. The first chapter, where the Abbasid period in the poet Beshar were informed about the major poets and prose writers. Then, during this period was committed which are types of poetry. The second chapter too, until his death the life story of the birth of Beshar explained. In the last section, the third section, Beshar poetry, satire, themes, and especially poetry, literary figure, and were informed in detail about the works. Beshar as a result, the flow started Muvelledûn is a great poet and a couch where the volume has emerged.