Ampislin'in erkek sıçan kalp ve karaciğer dokularındaki yağ asitleri, kolesterol ve bazı vitamin değerlerine etkisinin incelenmesi
Observing the effects of ampicillin on fatty acids, cholestrol and some vitamins in a male rat heart and liver tissue
- Tez No: 294858
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALPASLAN DAYANGAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde, belirli dozda ve sürede antibiyotik kullanımının sıçanlara ait kalp vekaraciğer dokularında bulunan yağ asidi, vitamin ve kolesterol değerlerine olanetkisinin tespiti amaçlanmıstır. Çalısmada Wistar albino cinsi erkek sıçan kullanıldı.Çalısma, kontrol (n=6, serum fizyolojik) ve uygulama (n=6, ampisilin, 25mg/kg/gün)olmak üzere iki gruptan olusturuldu. Uygulamalar sona erdikten sonra hayvanlar, kasiçi (i.m) rompun (25 mg/kg) ve ksilazin (75 mg/kg) uygulanarak anesteziye alındı vekalpten kan alma yolu ile canlılıkları sonlandırıldı. Gerekli ekstraksiyon yapıldıktansonra yağ asit çesitleri ve değerleri GC cihazı ile analiz edilirken, vitamin vekolesterol değerleride HPLC cihazında analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was tried to determine the effects of a certain dose and time ofantibiotics on fatty acids, vitamins and cholesterol values within heart and livertissues of male rats . Wistar albino male rats were used. The team consisted of twogroups; the control group (n=6, serum physiologic) and the applying group (n=6,ampicillin, 25 mg/kg/day). After the applications, rompun (25 mg/kg) and ksilazin(75 mg/kg) was given to animals intramuscularly by means of anesthesia, then bytaking blood from the heart their viability was terminated. For the determination offatty acid types and their values necessary extraction procedures were made andanalyzed in the GC equipment. At the same time, vitamin and cholesterol types wereanalyzed by HPLC equipment too.