Kronik süpüratif otitis medialı hastalardan staphylococcus aureus izolasyonu ve in vitro antibiyotik duyarlılıklarının araştırılması
Isolation of staphylococcus aureus from patients with chronic suppurative otitis media and investigation in vitro antibiotic susceptibility
  1. Tez No: 460349
  2. Yazar: ŞEYDA ŞİLAN OKALİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULBAKİ AKSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Kronik Süpüratif Otitis Media'lı hastalardan Staphylococcus aureus izolasyonu ve çeşitli antibiyotiklere karşı duyarlılığını tespiti amaçlanmıştır. Çalışmaya, Y.Y.Ü. Tıp Fakültesi, Dursun Odabaş Tıp Merkezi, Kulak Burun Boğaz Kliniği'ne, Ocak-2016 ile Haziran-2016 tarihleri arasında başvuran ve kronik süpüratif otitis media tanısı konulan, 53 erkek ve 47 kadın olmak üzere 100 hasta dahil edildi. Hastaların yaşları 18 ve 83 arasındaydı. Hastaların kulak akıntılarından steril eküvyonla örnek alındı ve kanlı agara ekimleri yapıldı. 100 hastanın kulak akıntısı örneklerinden 49 adet Staphylococcus spp. izole edildi. Staphylococcus spp. lerin 25'i koagülaz pozitif, 24'ü ise koagülaz negatif bulundu. 25 izolat (%25) S. aureus, diğer 24 izolat ise Staphylococcus spp. olarak identifiye edildi. Staphylococcus spp. olarak identifiye edilen 24 izolatın 11'i S. epidermidis, 5'i S. haemolyticus, 3'ü S. auricularis, birer tanesinin de S. hominis, S. warneri, S. caprae, S. lugdunensis ve S. carnosus olduğu belirlendi. S. aureus suşlarının antibiyotik duyarlılıkları, Y.Y.Ü. Tıp Fakültesi, Dursun Odabaş Tıp Merkezi, Mikrobiyoloji Laboratuarında Phoenix™ 100 bakteri tanımlama ve antibiyogram cihazı (Becton Dickinson, USA) ile belirlendi. Antibiyogram testinde, S. aureus suşlarının tamamının (%100) daptomisin, fusidik asit, teikoplanin, tigesiklin, quinopristin-dalfopristin, linezolit antibiyotiklerine karşı duyarlı olduğu görüldü. İzolatların %96'sının sefoksitin, oksasilin, trimetoprim-sulfametoksazol, fosfomisin, klindamisin, tetrasikline, %92'sinin eritromisin, siprofloksasin, levofloksasin, gentamisin, vankomisin %88'inin ise tobramisin karşı duyarlı olduğu tespit edildi. Bakterilerin tamamının (%100) ampisilin ve penisilin G'ye karşı direçli bulundu. İzole edilen S. aureus suşlarının 1'inin (%4) Metisilin Dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) olduğu tespit edildi. Sonuç olarak, kronik süpüratif otitis media tedavisinin antibiyotik direnç oranları dikkate alınarak yapılmasının daha yararlı olacağı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In tis study, it is aimed to detect the sensitivity toward certain antibiotics and Staphylococcus aureus isolation among the patients of Chronic Suppurative Otitis Media. A hundred patient, 53 of them are male and 47 of them are female who are dioagnosed as having Chronic Suppurative Otitis Media between January 2016- June 2016 in YYU, Medical Dursun Odabaş Medical Center, are included in this study. The age of the patients are between 18 and 83. From the ear discharges of the patients it is taken examples by sterile swap method and bloods agar samples are made. 49 Staphylococcus spp. from ear discharges of 100 patients are isolated. İt is found that 25 of Staphylococcus spp. are found positive coagulase, 24 of them are found negative coagulase. 25 isolats are identified as S.aureus, other 24 isolats are identified as Staphylococcus spp. It is detected that 11 of 24 Staphylococcus spp. are S.epidermidis, 5 of them S.haemolycticus, 3 of them are S. auricularis is and 1 of them is S.hominis, S.warneri, S.caprae, S.lugdunensis and S.carnosus. S. aureus is strain of the antibiotics sensitivity are detecded in YYU, Medical Dursun Odabaş Medical Faculty Microbiology Laboratory with PhoenixTM 100 bacterial identifying and antibiogram device (Becton Dickinson, USA). In antibiogram test, detecded that %100 of S. aureus daptomisin, fusidik asit, teikoplanin, tigesiklin, quinopristin-dalfopristin, linezolit antibiotics. It is detected that %96 of isolats are sensitive toward sefoksitin, oksasilin, trimetoprim-sulfametoksazol, fosfomisin, klindamisin, tetrasikline. It is detected that %92 of examples are sensitive toward eritromisin, siprofloksasin, levofloksasin, gentamisin, vankomisin. It is detected that %88 of examples are sensitive toward tobramisin. It is found that all of bacteries are resistans toward ampisilin and penisilin G. %4 of isolated S. aureus strains are Methicillin Resistant Staphylococcus aureus. Consequently, it is determined that it is better to treat chronic suppurative otitis media by noting the rations of antibiotics resistance.