Dual Lorentz uzayında rektifiyan eğriler
Rektifying curves in the dual Lorentz space
  1. Tez No: 294866
  2. Yazar: MEHMET BOZKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmınaayrılmıştır. İkinci bölümde, dual sayılar ve D modül ile ilgili temel kavram-lardan söz edilmiştir. Üçüncü bölümde, 3 boyutlu Öklid uzayında rekti…yaneğrilerin özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, 3-boyutluMinkowski uzayındaeğrilerin Frenet formülleri elde edilmiş ve bu uzayda rekti…yan eğrilerin özellik-leri incelenmiştir. Beşinci bölümde, dual uzayda rekti…yan eğrilerin özelliklerive altıncı bölümde, dual Lorentz uzayında rekti…yan eğrilerin özellikleri ince-lenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The …first chapter is devoted to the introduc-tion section. In the second chapter, we have given about the basic concepts ofdual number and D modül. In the third chapter, in the 3-dimensional Euclid-ean space the properties of rectifying curves were investigated. In the fourthsection, in the Minkowski space Frenet formulas of curves were obtained andthe properties of rectifying curves in the Minkowski space were investigated.In the …fifth section and the sixth section the properties of rectifying curveswere investigated in the dual space and the dual Lorentz space.