CORSİKA simülasyon programı ile farklı enerjilerdeki tau parçacıklarının üretilmesi
Producting tau particle in different eneriies by using CORSİKA similation program
- Tez No: 294889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada CORSİKA simülasyon programı kullanılarak farklı enerjilerdeki Tau'nun ?-??-?0?0?? bozunma kanalının TAUWER dedektör sistemi ile üretilmesi ele alınmıştır. Bu bozunma kanalı için ilk olarak olay sayısı, duş sayısı sabit tutulmuş ve yalnızca enerji değerleri değiştirilerek ölçümler alınmıştır. Daha sonra deneysel girdiler sabit tutularak seyreltme (thin) değerleri ve dedektörün açısı değiştirilerek deneysel veriler alınmıştır. Simülasyon sonucunda elde edilen pionlar'ın karşılaştırılması yapılarak deneysel düzeneğin optimizasyonu yapılmıştır. Buna göre parçacıkların uygun enerjileri, açıları ve thinning değerleri tespit edilmiştir. Ayrıca bu çalışmada Kozmik Işınlar, Monte Carlo Simülasyonları ve CORSİKA Simülasyon Programının genel yapısı ve kurulumu da ele alınmıştır. Yapılan çalışma neticeleri literatürle karşılaştırılarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Main focus of this study is to produce tau decay channels in different energy rates with TAUWER detector system by using Corsika simulation program. First the event numbers, shower numbers were kept constant and only the energy rates were changed and measured for that decay channel. Afterwards, new data were obtained by keeping experimental data constant while changing the thin values and angle of the detector. Experimental array was optimized by comparing pions found at the end of simulation. By that the convenient energies, angles and thin values were determined. In this study, the general structure of Cosmic Rays, Monte Carlo Simulations, CORSİKA Simulation Program and their configurations were also investigated. Results of this study were compared with the literature and shown to be consistant with the reported results.