Tauwer deneyinde kullanılacak prototipin sonuçları
Results of a prototype that will be used at tauwer experiment
  1. Tez No: 294902
  2. Yazar: ERDAL KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dış uzaydan gelen proton ve diğer parçacıkların atmosferde etkileşim içerisine girerekoluşturdukları kozmik ışın duşları, son zamanların en çok incelenen bilimsel olaylarındanbiridir. Bu oluşan duşlar genellikle hadronik (pionlar, müonlar, vb) ve elektromanyetik(elektron, pozitron, foton vb.) parçacıklardan oluşurlar. Bu duşların net kaynakları, etkileri,akı oranları incelenen önemli konular arasındadır.Bu tezde yerden geniş bir açıyla gelen kozmik ışınları ölçmek için oluşturulmuş birdetektör prototipinin ilk çalışma sonuçları verilmiştir. Prototip çevresel koşullar açısındansınanmıştır. Prototip çok yüksek enerjili tau nötrinolarını ölçmek için daha geniş bir alandakurulacak olan bir sistemin parçası olacağından prototipin parçacık ayırma özelliğiGEANT4 simülasyon programı ile simüle edilmiştir. Prototip uçuş zamanı tekniği ileparçacıkların yönünü (yukarı/aşağı) tayin etme özelliğine de sahiptir. Çalışmalar sırasındatrigger board, DRS4 Board gibi yeni elektronik sistemler de kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cosmic ray showers, produced by protons and other particles interacting at atmosphere, arerecently most researched physical events. The showers mainly consist of hadronic (pions,muons, etc.) and electromagnetic (electrons, positrons, photons, etc.) components. Origins,fluxes and effects of showers are important research issues.In this thesis Preliminary test results of the detector, designed to measure a large anglescosmic rays emerging from the Earth crust, is presented. Prototype is tested forenviromental conditions. Since this kind of detector will be part of a large area (severalsquare kilometer) surface array designed to measure Ultra High Energy tau nötrinos,particle identification capability of the prototype have been simulated with GEANT4simulation program. The prototype detector is capable of discriminating the direction of theparticles (up/down) by using Time of Flight technique(TOF). During this study newelectronic devices like DRS4 and trigger board are used and tested.