Bolu ve çevresi özelinde toprak kaynaklı ısı pompasının sayısal incelenmesi
Numerical analysis of ground source heat pump in the case of Bolu and its environment
- Tez No: 294937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL ÇAMDALI, YRD. DOÇ. DR. NEDİM SÖZBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada toprak kaynaklı ısı pompası sistem parametrelerini hesaplamak amacıyla literatürde bulunan denklemler yardımıyla sistemin genel denklemleri elde edilmiştir. Elde edilen denklemlerin nümerik olarak çözümü için MATLAB programı geliştirilmiştir. Geliştirilen MATLAB programı ile R134a, R404a, R410a, R12, R22 ve R502 soğutucu akışkanları, TID boru çapı ve TID gömme derinliklerine bağlı olarak kompresör, yoğuşturucu, buharlaştırıcı, genleşme valfi gibi sistem elemanlarının kapasiteleri, ve soğutucu akışkan debisi, toprak ısı değiştiricisi uzunluğu, toprak alanı, sirkülasyon pompası basma yükü COP gibi sistem parametreleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study to calculate of GSHP system parameters, general equations of GSHP are obtained by using available GSHP models in literatures. MATLAB program codes are developed for solving these equations numerically. Capacities of equipment such as compressor, condenser, evaporator, expansion valve and GSHP system parameters such as mass flow rate of refrigerant, GSHE pipe length, ground area, circulation pump power, and COP are obtained for R134a, R404a, R410a, R12, R22, R502 refrigerants, GSHE pipe diameter and buried soil depth.