İnönü Üniversitesi Merkez Kampüsü'nde arboretum park oluşturulmasına yönelik bir araştırma
A research on the establishment of arboretum park at the Inonu University Center Campus
- Tez No: 294982
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SABAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, İnönü Üniversitesi Merkez Kampüsü içerisinde kurulması düşünülen Arboretum parkın yapısal nitelikleri ve genel tasarım ilkeleriyle ilgili araştırmalar yapılmıştır.Çalışmanın giriş bölümünde, arboretum kavramı, işlevleri, planlama ve uygulama kriterleri, Dünyada ve Türkiye'deki arboretumların özellikleri ile bugüne kadar uygulanmış olan arboretumlara ait planlama ilkeleri incelenmiştir.Arboretum parkın kurulması amacıyla çalışma alanına ve Malatya İli'ne ait veriler toplanmıştır. Bu veriler değerlendirilerek bir ihtiyaç programı, alan analiz paftası ve leke plan hazırlanmıştır.Sonuç olarak, incelenen ve analiz edilen veriler doğrultusunda öneri bir master plan geliştirilmiştir. Proje, yapısal ve bitkisel planlama olarak iki bölümde ele alınmıştır. Master plan ile yapısal ve bitkisel planların ana hatları oluşturulmuş, bu doğrultuda alanda sonbahar bahçesi, ilkbahar bahçesi, kış bahçesi, egzotik türler bahçesi vb. kullanım alanları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, research has been made on structural qualities and general design principles of Arboretum Park which intended to be formed in the Inonu University Center Campus.In the introduction part of the study, the concept of the arboretum, its functions, its planning and application criteria, the features of the arboretums in Turkey and in the World with the planning principles of implemented arboretums have been investigated.For the aim of the establishment of arboretum park, the data of Malatya and case area have been gathered. The data have been assessed and then the flow chart, the site analysis map and the schematic plan have been maintained.As a result, the proposed master plan has been created based on the data having been analyzed and investigated. The base of the project has been discussed in two parts as structural and planting planning. With the master plan, the outline of structural and planting plans have been created; in this way, the fall garden, winter garden, spring garden, exotic species, etc. have been identified in the area.