Perinatal kayıp sonrası çiftlerde post-travmatik stres bozukluğu ve etkileyen faktörler
Traumatic stress disorder and affecting factors in couples after perinatal loss
  1. Tez No: 486955
  2. Yazar: ESRA SABANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Araştırma, perinatal kayıp sonrası çiftlerde post-travmatik stres bozukluğu ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Kesitsel tipte olan araştırma, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beydağı Kampüsü ve İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi kadın doğum servisleri ve yenidoğan ünitelerinde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini perinatal kayıp yaşamış 154 çift (154 kadın ve 154 erkek) oluşturdu. Veriler Şubat-Kasım 2017 tarihleri arasında, Kişisel Bilgi Formları (kadın ve erkek) ve Olayların Etkisi Ölçeği (OEÖ) ile toplanıldı. Verilerin analizinde sayı, yüzde dağılımı, ortalama, standart sapma, tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis, Mann Whitney-U ve t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to determine the post-traumatic stress disorder and the affecting factors in couples after perinatal loss. Material and Method: The cross-sectional study was carried out at Malatya Education and Research Hospital Beydağı Campus and İnönü University Turgut Özal Medical Center in obstetrics and gynecology departments. The sample of the study consisted of 154 pairs (154 female and 154 male) who experienced perinatal loss. Data were collected from February-November 2017 with the Personal Information Forms (men and women) and the Influence of Events Scale (IES). Number, percentage distribution, mean, standard deviation, one way variance analysis, Kruskal Wallis, Mann Whitney-U and t test were used in the analysis of the data.