Bartın yöresi karışık meşcerelerin biyokütle ve karbon depolama kapasitelerinin irdelenmesi
Study on biyomass carbon sequestration capacities of mixed stands in Bartin
- Tez No: 294981
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DURKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, Bartın ili içerisindeki 3 kapalı olan karışık meşcerelerin depoladıkları hektardaki biyokütle ve karbon tahmin edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.Karışık meşcerelerden 400 m2 büyüklüğünde 82 örnek alan alınmıştır. Örnek alanları temsil eden arazi ölçümleri değerlendirilerek meşcere tipleri ortaya konmuştur. Daha sonra her bir meşcere tipi için ağaç türlerinin tek ve çift girişli biyokütle modellerinden yararlanılarak tüm ağaç fırın kurusu ağırlıkları hesaplanmıştır. Örnek alanlar için hesaplanan tüm ağaç fırın kurusu ağırlıkları 25 ile çarpılıp hektardaki fırın kurusu ağırlıkları belirlenmiştir. Her bir karışık meşcere tipi için belirlenen biyokütle miktarları saf meşcerelerin biyokütle miktarları ile karşılaştırılmıştır. Bulunan hektar fırın kurusu ağırlıkları 0,5 katsayısı ile çarpılıp meşcere tiplerinin depoladıkları karbon miktarları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was made to estimate biomass and carbon sequestration capacities of mixed stands that have hiph canopy closure in BArtın. 82 sample plots (400 m2) were measured from mixed stands. By using sample plot measurements and observations, stand types were determined. After that, whole tree oven-dry biomass amounts were calculated using single and double entry biomass models for each mixed stand type. Biomass amounts calculated for sample plots base, were converted stand base (kg/ha) using converting factor (25). Stand biomass amounts for each mixed stands werw compared with pure stands biomass amounts. Estimated stand base oven-dry masses multiplated with 0,5 factor and carbon storage amounts were predicted for mixed stand types.