İki nehirağzı bölgesinde (Köprüçay ve Manavgat nehirleri) zooplanktonun taksonomik ve ekolojik yönden araştırılması
The investigated as taxonomical and ecological of zooplankton in two regions of mouth of river (Köprüçay and Manavgat rivers)
  1. Tez No: 295083
  2. Yazar: ÖMER ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER OSMAN ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Ocak-Aralık 2009 tarihleri arasında Köprüçay ve Manavgat Nehirlerinin her birinden seçilen 5 örnekyerinden aylık örneklemeler yapılmış, bazı fizikokimyasal değişkenler ile zooplankton tür bileşimi ve yoğunluğu araştırılmıştır.Köprüçay Nehri nehirağzı bölgesinde zooplanktonda Rotifera'dan 20, Cladocera'dan 7, Copepoda'dan 34, Cnidaria, Foraminifera, Tintinida, Cirripedia, Bivalvia, Polychaeta, Chaetognatha, Decapoda, Ostracoda ve Ihtiyoplankton'ndan1'er olmak üzere toplam 71 takson; Manavgat Nehri nehirağzı bölgesinde zooplanktonda Rotifera'dan 22, Cladocera'dan 12, Copepoda'dan 33, Cnidaria, Foraminifera, Tintinida, Cirripedia, Bivalvia, Polychaeta, Chaetognatha, Decapoda, Ostracoda ve Ihtiyoplankton'ndan 1'er olmak üzere toplam 77 takson belirlenmiştir.Köprüçay ve Manavgat nehirleri nehirağzı bölgesinde baskın olarak görülen türler Oithona nana, Clausocalanus arcuicornis, Acartia discaudata, Centropages kroyeri, Euterpina acutifrons, Paracalanus parvus, Oithona nana, Oithona plumifera, Bosmina longirostris, Keretella cochleris, Euchlanis dilatata ve Cephalodella gibba olarak saptanmıştır. Bu türler özellikle nehirağzı bölgesinde sıkça görülen örihalin karakterindeki zooplankton türleridir.Köprüçay Nehri nehirağzı bölgesinde Copepoda yoğunluğu en yüksek eylül (25627,33±8369 birey/m3), en düşük şubat (3050±1701 birey/m3); Rotifera yoğunluğu en yüksek ocak (12152±6835 birey/m3), en düşük eylül (187±76 birey/m3); Cladocera yoğunluğu en yüksek ağustos (2687±604 birey/m3), en düşük şubat (0±0 birey/m3); diğer organizmaların yoğunluğu en yüksek şubat (3226,33±586 birey/m3), en düşük mayıs (648,06±178 birey/m3) aylarında belirlenmiştir.Manavgat Nehri nehirağzı bölgesinde Copepoda yoğunluğu en yüksek ağustos (22883±8156 birey/m3), en düşük mart (2160±726 birey/m3) ; Rotifera yoğunluğu en yüksek şubat (1820±641 birey/m3), en düşük eylül (644±298 birey/m3); Cladocera yoğunluğu en yüksek ağustos (2279±386 birey/m3), en düşük ocak (204±71 birey/m3); diğer organizmaların yoğunluğu en yüksek şubat (2105±530 birey/m3), en düşük nisan (549,49±202 birey/m3) aylarında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The physicochemical features and species composition of zooplankton of Köprüçay and Manavgat Rivers investigated monthly sampling from selected 5 stations in each river between January- December, 2009.In this study, Zooplankton which are Rotifera (20), Cladocera (7), Copepoda (34), and Cnidaria, Tubilariidae, Foraminifera, Tintinida, Cirripedia, Gastropoda, Polychaeta, Chaetognatha, Decapoda, Ihtiyoplankton one each from each of determined 71 taxons in Köprüçay River estuarin zone and Rotifera (22), Cladocera (12), Copepoda (32), and Cnidaria, Tubilariidae, Foraminifera, Tintinida, Cirripedia, Gastropoda, Polychaeta, Chaetognatha, Decapoda, Ihtiyoplankton one each from each of determined 76 taxons in Manavgat River estuarin zone.There are the dominant taxa in Köprüçay and Manavgat Rivers estuarin zone Oithona nana, Clausocalanus arcuicornis, Acartia discaudata, Euterpina acutifrons, Paracalanus parvus, Oithona nana, Oithona plumifera, Bosmina longirostris, Keretella cochleris, Euchlanis dilatata ve Cephalodella gibba, and this species is eurohalin character types of zooplankton.In Köprüçay River estuarin zone, the highest and the lowest Copepoda density respectively semptember (25627,33±8369 ind./m3) and february (3050±1701 ind./m3); the highest and the lowest Rotifera density respectively january (12152±6835 ind./m3) and september (187±76 ind./m3); the highest and the lowest Cladocera density respectively august (2687±604 ind./m3) and february (0±0 ind./m3); the highest and the lowest other organisms respectively february (3226,33±586 ind./m3) and may (648±178 ind./m3).In Manavgat River estuarin zone, the highest and the lowest Copepoda density respectively august (22883±8156 ind./m3) and march (2160±726 ind./m3); the highest and the lowest Rotifera density respectively february (1820±641 ind./m3) and september (644±298 ind./m3); the highest and the lowest Cladocera density respectively august (2279±386 ind./m3) and january (204±71 ind./m3); the highest and the lowest other organisms respectively february (2105,33±530 ind./m3) and april (549±202 ind./m3).