A Study on wave scour beneath a sheet pile jetty structure
  1. Tez No: 5442
  2. Yazar: AHMET TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
PALPLANJ TÜRDE NEHîR A?ZI KORUMA YAPILARININ ALTINDAKİ DALGA OYULMASI ÜZERİNE BiR ÇALIŞMA Tosun, Ahmet Mühendislik Fakültesi înşaat Mühendisliği Bölümü, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi :Prof.Dr. Erdal özhan 65 Sayfa, Şubat 1989 ÖZET Bu tezde palplanj türdeki nehir ağzı koruma yapılarının altında oluşan dalga oyulmasının incelenmesi amacıyla bir dalga kanalındaki iki boyutlu deneyleri içeren bir deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir. Oyulma geometrisini tanımlayan bazı parametrelerin, olayı etkileyen değişkenlerle olan ilişkileri, hem boyutlu hem de boyutsuz formlarda araştırılmıştır. Oyulma geometrisi parametreleri ile dalga yüksekliği ve dönemi, su derinliği ve tane çapı kullanılarak elde edilen boyutsuz değişkenler arasında gözlemsel bağıntılar elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kumlarıma, Aşınma, Oyulma, Kum Taşınması, Palplanj Türdeki Nehir Ağzı Koruma Yapısı -iv-
Özet (Çeviri)
A STUDY ON WAVE SCOUR BENEATH A SHEET PILE JETTY STRUCTURE TOSUN, Ahmet Faculty of Engineering Department of Civil Engineering, M.S. Thesis Supervisor : Prof. Dr.Erdal özhan 65 Pages, February 1989 ABSTRACT In this thesis, an experimental study was carried out in a two dimensional wave channel to investigate the extend of wave scour beneath a vertical sheet pile jetty. The variation of some parameters describing scour geometry beneath the structure with variables which may affect the phenomenon was investigated in both dimensional and dimensionless forms. Emprical relationships between scour geometry parameters and the dimensionless variables obtained by including wave height and period, water depth and sand size were derived. Key words : Deposit ion, Erosion, Sand transport. Scour, Sheet pile jetty -111-