Mean homogeneity tests under the violation of the assumptions
Varsayımların ihlali durumunda ortalama homojenlik testleri
- Tez No: 570476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP IŞIL KALAYLIOĞLU AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sosyal, eğitim ve sağlık bilimlerinde, elde edilen veriler genellikle normal ve heterojen değildir, ancak birçok yöntem bir veya daha fazla varsayımın yerine getirilmesini bekler. Bununla birlikte, kapsamlı bir Monte Carlo karşılaştırmasına ve hem normal olmayan hem de heterojenliğe sahip olan popülasyonlar için ortalama karşılaştırmalarını test etmenin yeni bir yoluna hala ihtiyaç vardır. Dolayısıyla, bu çalışmanın ilk amacı, hem normal olmayan hem de varyans heterojenliği altındaki popülasyon ortalamalarını karşılaştırmaktır. İkinci amaç, varyans heterojenliği ile normal dağılan çeşitli popülasyon ortalamalarını karşılaştırmaktır. Bu çalışmada seçilen dağılımlardan B = 1000 bootstrap testleri α = 0,05 için iki farklı planla yapılmıştır. Tip 1 hata oranlarını ve güçlerini tahmin etmek için M = 1000 Monte Carlo örnekleri kullanılmıştır. Nominal anlamlılık düzeyi α = 0,05'tir. Sonuçlar, normal olmayan dağılımlar için, ANOVA, Welch F testi ve Brown-Forsythe'ın bootstrap testinin birinci plan iki grupla neredeyse karşılaştırılabilir olduğunu gösterirken, bootstraplı Welch F testinin üç ve altı grup için bazı senaryolarda az ya da çok güçlü özellikler gösterdiğini ortaya koymuştur. Diğer yandan, sonuçlar normal dağılımda, Welch F testinin ANOVA'nın plan 1 ile uygulanan bootstrap testinden ve Brown-Forsythe testinden daha güçlü olduğunu göstermektedir. Öte yandan, plan 2 ile yapılan testlerin tip 1 hata oranları nominal önem seviyesini koruyamamıştır.
Özet (Çeviri)
In social, educational and health sciences, obtained data are generally non-normal and heterogeneous although many methods expect one or more assumptions to be satisfied. However, there is still a need for an extensive Monte Carlo comparison and a new way for testing the means for populations that have both non-normality and heterogeneity. So, the first aim of the current study is to compare several means for both under non-normality and variance heterogeneity. The second aim is to compare several means that are normally distributed with heterogeneity of variance. The B = 1000 bootstrap tests are performed for 𝛼 = .05 from the selected distributions with two different plans in the current study. To estimate the type 1 error rates and powers, M = 1000 Monte Carlo samples are used. Nominal significance level is 𝛼 = .05. The results show that, for non-normal distributions, whereas ANOVA, Welch F test, and Brown-Forsythe test with plan 1 bootstrap are almost comparable for two groups, Welch F test with bootstrap shows more or less powerful properties in some scenarios for three and six groups. On the other hand, Welch F test is more powerful rather than ANOVA with plan 1 bootstrap and Brown-Forsythe test for normal distribution. However, type 1 error rates of tests with plan 2 do not maintain the nominal significance level.