Türk hızlandırıcı merkezi serbest elektron lazeri için elektron demet diagnostik sistemi ön çalışması
A preliminary study of electron beam diagnostic system for Turkish accelerator center free electron laser facility
- Tez No: 295128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ÖZKORUCUKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Serbest Elektron Lazeri (SEL), rölativisttik hıza sahip bir elektron demetinin kutupları arasında sinüssel bir manyetik alan bulunan bir salındırıcı mıknatıstan geçirilmesi ile elde edilir. Bu elektron demetinin karakteristiği tam olarak bilinmeden ve kontrol edilmeden SEL elde etmek mümkün değildir. Bu yüzden elektron demetinin kaynaktan çıkıp, SEL elde edilinceye kadar demet hattı boyunca hareketinin incelenmesi, parametrelerinin ölçülmesi ve kontrolü gereklidir ki, bu işlemlerin tümüne elektron demet diagnostiği denir.Elektron demet diagnostiği, demetin özelliklerini demet hatları boyunca izleyip, gerekli parametreleri ölçmek, kontrol etmek ve görüntülemek için çeşitli detektörlere, elektronik devre sistemlerine ihtiyaç duymaktadır. Bunun yanı sıra elde edilen verilerin hızlı ve eksiksiz biçimde kontrol merkezine aktarılması, bu verilerin burada değerlendirilmesi ve geri dönüşüm yaparak demet parametrelerin istenilen değerlere ayarlanabilmesi için çok iyi bir bilgisayar ve iletişim altyapısına da sahip olması gerekmektedir.Bu tez çalışması; Ankara Üniversitesi tarafından koordine edilen DPT2006K-120470 kodlu ?Türk Hızlandırıcı Merkezinin Teknik tasarımı ve Test laboratuarının Kurulması? isimli DPT-YUUP projesi kapsamında kurulmakta olan Türk Hızlandırıcı Merkezi Serbest Elektron Lazeri (THM-SEL) (yeni ismi ise ?Turkish Accelerator and Radiation Laboratory at Ankara (TARLA) olan) tesisi için, elektron demet diagnostiğinde gerekli fiziksel hesaplamalar, simülasyonlar yapılmış ve diagnostik sisteminin tasarımı tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Free Electron Laser is obtained when a relativistic electron beam passes through an undulator, which has a sinusoidal magnetic field between its poles. It is impossible to obtain FEL without knowing and controlling the characteristic of the electron beam. Therefore, it is a must to observe, measure and control the parameters of the electron beam starting from the source until the FEL through out the beam line, a a whole it is called beam diagnostic.The electron beam diagnostic requires different type of detector, electronic circuit and system for monitoring beam properties along the beam lines and measuring, controlling and monitoring necessary parameters. Besides, there must be an excellent computer and communication infrastructure for transferring data to the control center rapidly for evaluation of the beam parameters and feedback the system to obtain desired values.In this thesis, some necessary calculations, simulations and design for the electron beam diagnostic system has been completed for Turkish Accelerator Center Free Electron Laser (THM-SEL) facility project, with the given name Turkish Accelerator and Radiation Laboratory at Ankara (TARLA), which is an inter university DPT-YUUP project numbered DPT2006K-120470 and named ?Establishment of Turkish Accelerator Center Technical Design Report and Test Facility? coordinated by Ankara University.