Isparta ili park ve süs bitkilerinde zarar yapan Diaspididae familyasına ait (Homoptera:Coccoidae) türlerin saptanması
Determination of the species belonging to Diaspididae family (Homoptera: Coccoidea) harmful on ornemantal plants and parks in Isparta province
  1. Tez No: 295129
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM KÜÇÜKÇAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
2010?2011 yıllarında Isparta merkez ve ilçelerinde yapılan bu çalışmada; park ve süs bitkilerinde zararlı olan sertkabuklubit türleri saptanmıştır. Örnekler; park, yol kenarı, izin alınan ev bahçesi, mesire yeri, koruluk, okul bahçesi, mezarlık, botanik parkı, üniversite kampüsü ve hayvanat bahçesi gibi yerlerden alınarak, preparatları yapılmış, fotoğrafları çekilmiş ve teşhisleri yapılmıştır.Teşhisler sonucunda Diaspididae familyasına ait 11 tür saptanmıştır. Bunlar; Acanthomytilus cedricola Balachowsky et Alkan, Aspidiotus hedericola Lindinger, Carulaspis carueli (Targioni-Tozzetti), Lepidosaphes ulmi (L.), Leucaspis pini (Hartig), Leucaspis pusilla Löw, Lineaspis ciliciae Balachowsky, Dynaspidiotus abieticola (Koronéos), Parlatoria oleae (Colvée), Targionia vitis (Signoret) ve Unaspis euonymi Comstock türleridir.Bu çalışma ile Türkiye'de Leucaspis pusilla, Cedrus libani (Toros sediri); Lepidosaphes ulmi, Symphoricarpos albus (İnciçalısı) ve Aesculus hippocastanum (Atkestanesi); Carulaspis carueli, Juniperus sabina (Sabin ardıcı) ve Cupressocyparis leylandii (Leylandi melez servisi) ve Targionia vitis, Platanus orientalis (Doğu çınarı) üzerinde ilk kez bulunmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Diaspididae, Isparta, park, süs bitkisi, kabuklubit.2011, 92 sayfa
Özet (Çeviri)
In this research conducted the armored scale insect being harmful on parks and ornamental plants in Isparta province and its around in 2010-2011 years. The samples was took on parks of manucipality, way edges, house gardens, picnic areas, groves, school gardens, cemeteries, botanical parks, university campus and animal zoo and were made their preparations in laboratuary, taken photos and were identified.As a results of recognizing, 11 species were determined belonging to Diaspididae family. These species are Acanthomytilus cedricola Balachowsky et Alkan, Aspidiotus hedericola Lindinger, Carulaspis carueli (Targioni-Tozzetti), Lepidosaphes ulmi (L.), Leucaspis pini (Hartig), Leucaspis pusilla Löw, Lineaspis ciliciae Balachowsky, Dynaspidiotus abieticola (Koronéos), Parlatoria oleae (Colvée), Targionia vitis (Signoret) and Unaspis euonymiIn this study; were firstly recorded Leucaspis pusilla on Cedrus libani; Lepidosaphes ulmi on Symphoricarpos albus and Aesculus hippocastanum; Carulaspis carueli on Juniperus sabina ve Cupressocyparis leylandii and Targionia vitis on Platanus orientalis in Turkey.KEY WORDS: Diaspididae, Isparta, park, ornamental plant, scale insect.2011, 92 pages