Eğirdir gölünü çevreleyen arazilerin corıne yöntemine göre arazi kullanım sınıflaması
Land use classification of the lands surrounding the egirdir lake by corine method
- Tez No: 295132
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tez çalışması, Eğirdir Gölünün korunmasına yönelik çalışmalarda kullanılmak üzere ?Göl Çevresi Koruma Bantları? için CORINE metoduna göre arazi kullanım haritasının hazırlanması amacıyla yapılmıştır.Çalışma alanına ait SPOT-4 uydu verisi supervised sınıflama yöntemine göre sınıflandırılmış, sınıfların arazi kontrolleri yapılmış, daha önce hazırlanmış çeşitli haritalarla karşılaştırılmış ve doğruluk değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışma ile gölü çevreleyen her bir koruma bandı için 1/25000 ölçekte CORINE Arazi Kullanım haritası oluşturulmuştur.Çalışma sonucunda Sklerofil Bitki Örtüsü arazi kullanım türünün en fazla alana sahip olduğu, maden çıkarım sahaları arazi kullanım türünün isen az alana sahip olduğu belirlenmiştir. Kesikli ve sürekli şehir yapıları arazi kullanım türünün ise yönetmeliklerde öngörülenin aksine fazla olduğu belirlenmiştir.Bu sonuçlar ışığında ?Göl Çevresi Koruma Bantları? için hazırlanan CORINE Arazi Kullanım Haritasının ihtiyaca cevap verebilecek detayda olduğuna karar verilmiş.
Özet (Çeviri)
This assignment has been written to protect the Eğirdir Lake by using the Corine method.The main goal is according to Corine method is using landing maps preparation for? Around Lake Protection Tapes,?.According to working area SPOT-4 satellite datas supervised classification approach has been used to labelling and categories of land control has been done. Also maps have been matched with the canned maps and validity evaluation has been done. In this study to make a protection zone for surrounding the lake a Corine land use map has been developed with the scale 1/2500 .As a result of this study ,maximum land use was determined as a sclerophllous flora and minumun land use was established as a mineral extraction sites in region studied.Type of land use,continuous and discontinuous urban structured has been established more higher than in contrast to regulation of predicted.In the light of this result Corine land use map which is used for ?Around Lake Protection Tapes? has been decided since it has enough detail to response the needed.