Alüminyum alaşımlarının korozyonuna propargil alkol ve Cl-iyonunun etkisi
The Effect of propargyl alcohol and Cl-ion on the corrosion of aluminium alloys
  1. Tez No: 29515
  2. Yazar: GÜLAY BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABBAS AKSÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ALÜMİNYUM ALAŞIMLARININ KOROZYONUNA PROPARGIL ALKOL ve Cl- İYONUNUN ETKİSİ Gülay BAYRAMÛ5LU Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. A. Abbas AKSÜT 1993, Sayfa: 77 Jüri: Doç. Dr. A. Abbas AKSÜT Doç. Dr. Gözen BEREKET Doç. Dr. Mehmet SAÇAK Bu çalışmada, döner disk elektrot haline getirilen değişik bileşimdeki alüminyum alaşımlarının HC1, NaCl, NaCl + NaOH, H2SO< ve bu ortamlara 20 mM propargil alkol (PA) eklenerek hazırlanan çözelti lerdeki korozyon karakte ristikleri değişik elektrokimyasal yöntemlerle belirlen miştir. Bu karakteristikler; korozyon potansiyeli, korozyon hızı, polarizasyon direnci, Tafel eğimleri, çukur oluşma potansiyelleri ve yüzde inhibisyon değerleridir. Çalışma sıcaklığı 25 °C olup, kullanılan döner disk elektrodun dönme hızı 2200 devir/dak 'dır. Potansiyeller doygun kalomel elektroda karşı ölçülmüş ve metinde bu elektroda göre verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Korozyon, korozyon hızı, inhibitor, inhibisyon etkinliği, propargil alkol, çukur oluşma potansiyeli
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT of PROPARGYL ALCOHOL and Cl~ ION on the CORROSION of ALUMINIUM ALLOYS Gülay BAYRAM03LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Assoc. Prof. Dr. A. Abbas ÂKSÜT 1993, Page: 77 Jury : Assoc. Prof. Dr. A. Abbas AKSÜT Assoc. Prof.: Dr. Gözen BEREKET Assoc. Prof. Dr. Mehmet SAÇAK In this study, the corrosion characteristics of pure aluminium and aluminium alloys containing different alloying elements prepared as a rotating electrode, were investigated in aqueous solutions of HC1, NaCl, NaCl + NaOH, and H2S04. The corrosion characteristics such as corrosion potential, corrosion rate, polarization resis tance, pitting potential and inhibition effect of PA on the pure aluminium and aluminium alloys were determined. The working temperature was chosen as 25 °C and the rotating speed of the electrode was chosen to be 2200 rpm. The potentials measured in this paper are given against Standard Calomel Electrode (SCE). KEY WORDS: Corrosion, corrosion rate, inhibition efficiency, propargyl alcohol, pitting potential.