İnce seramik tozlarının adsorplama özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the adsorptive properties of fine ceramic powders
  1. Tez No: 29520
  2. Yazar: KEZBAN ADA (BOSTAN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÎNCE SERAMİK TOZLARININ ADSORPLAMA ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Kezban (BOSTAN) ADA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr.Yüksel SARIKAYA x- 1993, Sayfa: 39 Jüri : Prof.Dr.Yüksel SARIKAYA : Doç.Dr.Abbas AKSÜT : Y.Doç.Dr.Baki ERDO?AN Değişik derişimLerdeki Al2(S0I,)o çözeltilerinden üre ile çöktü- rülerek toz örnekler hazırlanmıştır. Ayrıca NHo/NELCl ve C2R (C00NKv)2/ NH- ile tamponlanmış AUCSO^)- çözeltilerine ayrı ayrı amonyak eklenerek ara ürünler üretilmiştir. Tüm toz örneklerin diferansiyel termal analiz (DTA), x-ışınları difraksiyonu (XRD) ve partücül boyut dağılımı (PBD) analizleri ile özellikleri incelenmiştir ve sonuçlar tartışılmıştır. 0,05 M A12(S04)3 çözeltisinden hazırlanan toz örnekler 100-1070°C ara sında termal olarak işlenmiştir. Bu örnekler üzerinde ısıl işlem sıcak lığı ile kütle değişimi incelenmiştir. Azotun 77 K'deki adsorpsiyon ve desorpsiyonundan sırasıyla belirlenen özgül yüzey alanı ve özgül gözenek hacmi gibi adsorplama özelliklerinin termal işlem sıcaklığı ile değişimi tartışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: İnce seramikler, alumina, ısıl işlem, yüzey alanı, gözenek hacmi, partikül şekli ve boyutu, adsorplama özellikleri.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATION OF THE ADSORPTIVE PROPERTIES OF FINE CERAMIC POWDERS Kezban (BOSTAN) ADA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof.Dr. Yüksel SARIKAYA 1993, Page: 39 Jury : Prof.Dr. Yüksel SARIKAYA :\. Assoc. Prof.Dr. Abbas AKSÜT. Assitt. Prof.Dr. Baki ERDO?AN The powders were prepared by the precipitation by urea from Alr>(SOu)n solutions at different concentrations. On the other hand, precursors were produced by the addition of ammonia to Al^CSO^),, solutions. buff ered with NH3/NH4C1 and C^CCOONH^/NHg. The properties of all the powders were investigated by differantial thermal analysis (DTA), x-ray diffrac tion (XRD) and particle size distributions analysis and the results were discussed. The powders prepared from 0,05 M A^CSO^)» solutions were subjected to thermal treatment between 100-1070 C. The mass changes were determined during the treatments. The changes in the adsorptive properties such as the specific surface area and the specific pore volume determined respectively by the adsorption and the desorption of nitrogen at 77 K, with the thermal process processes temperature were discussed. KEY WORDS: Fine seramics, alumina, thermal treatment, surface area, pore volume, particle shape and size, adsorptive properties.