Biyodönüşümle L-alanin üretim kinetiğinin ve biyoreaktör tasarım parametrelerinin incelenmesi
Investigations of L-alanine bioproduction kinetics and bioreactor design parameters
- Tez No: 29521
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİDE ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BÎYODÖNÜŞÜMLE L-ALANİN ÜRETİM KİNETİ?İNİN VE BİYOREAKTOR TASARIM PARAMETRELERİNİN İNCELENMESİ İ.Halil VURAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Güzide ÇALIK 1993, sayfa: 105 Jüri : Doç. Dr. Güzide ÇALIK Prof. Dr. Timur DOGü Prof. Dr. H.Tunçer ÖZDAMAR Pseudomonas dacunhae hücrelerinin L-aspartat B-dekarboksilaz enzimi kullanılarak L-aspartik asittan L-alanin üretimi gerçekleştirilebilmektedir. Bu çalışmada yüksek aktivitede L-aspartat 0-dekarboksilaz enzimi içeren P. dacunhae hücrelerini çoğaltmak amacıyla katı ve sıvı besi ortam tasarımı yapılmıştır. Laboratuvar ölçekte P. dacunhae hücrelerinin yüksek aktivitede çoğaltılabilmesi için optimum pH, sıcaklık, karıştırma hızı ve L-glutamik asit derişiminin sırasıyla 7.5, 299 K, 150 dk“1 ve 10 kg/m3 olduğu belirlenmiştir. Belirlenen optimum koşullar 4L biyoreaktörde oksijen aktarım etkileriyle birlikte incelenmiştir. Enzim deposu olarak kullanılan P. dacunhae hücreleri optimum koşullarda çoğaltılıp L-alanin üretimi için kullanılmış ve tepkime için optimum işletme koşulları araştırılmıştır. Serbest hücrelerle yapılan biyotepkimede optimum pH, sıcaklık, mikroorganizma derişimi, yüzey aktif madde derişimi ve L-aspartik asit derişimi sırasıyla 6.0-6.5, 45-50*C, 0.1 kg hücre/kg Asp, %0.05 Nikkol-0p-10 ve 1 M olarak belirlenmiş ve optimum koşullar kullanılarak t=15 st kalma süresinde %89 dönüşüm gerçekleştirilmiştir. /T-Carrageenan'da tutuklanmış hücreler kullanılarak biyokatalizör pelletleri ile biyotepkimenin optimum işletme koşulları pH, sıcaklık, L-aspartik asit derişimi sırasıyla 6.0-6.5, 55-60 *C, 1 M olarak belirlenmiştir. Tutuklanmış hücrelerin enzim kararlılığını artırmak amacıyla ”glutaraldehit işlemi" uygulanmış ve aynı pelletler dört kez kullanılmıştır. İşlem görmemiş hücrelerin birinci kullanımında %89 dönüşüm, dördüncü kullanımda ise %64 dönüşüm, glutaraldehit işlemi uygulanmış hücrelerin birinci kullanımında %83 dönüşüm, dördüncü kullanımda ise %47 dönüşüm elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : L- Al anin, Pseudomonas dacunhae, biyodönüşüm, biyoüretim, /T-Carrageenan, L-aspartik asit.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters INVESTIGATION OF L-ALANINE BIOPRODUCTION KINETICS AND BIOREACTOE DESIGN PARAMETERS İ.Halil VURAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Güzide ÇALIK 1993, Page: 105 Jury : Assoc. Prof. Dr. Güzide ÇALIK Prof.Dr. Timur DOGU Prof. Dr. H.Tunçer ÖZDAMAR Industrial production of L-alanine is made from L-aspartic acid using L-aspatate S-decarboxylase enzyme of Pseudomonas dacimhae cells. In this study, solid and liquid cultivation media design for P.dacunhae was made by considering the enzyme activity. Optimum pH, temerature, agitation rate and L-glutamic acid concentration were found to be 7.5, 299 K, 150 min-1 and 10 kg/m3, respectively, in agitation and heating rate controlled, microbial air filtered small scale bioreactors. Optimum conditions were tested in 4L bioreactor with oxygen transfer effects. Optimum L-alanine production conditions were investigated with L-aspartic acid as the substrat and P. dacimhae cells as the enzyme supply. With the free cells, optimum pH, temperature, microorganism, surfactant and L-aspartic acid concentrations for the bioreaction were 6.0-6.5, 45-50*C, 0.1 kg biomass/kg Asp, 0.05% Nikkol-0p-10 and 1.0 M, respectively. 89% L-aspartic acid conversion was maintained at t=15 h residence time, under optimum conditions. JT-Carrageenan was used to immobilize P.dacunhae cells. Optimum pH, temerature and L-aspartic acid concentration for the biocatalyst pellets were 6.0-6.5, 55-60 *C and 1.0 M, respectively.“Glutaraldehyde-treatment”was applied to increase the enzyme stability of immobilized cells and same pellets were used four times. The conversions were 89% and 64% for the first and fourth use of intact cells, respectively, while they were 83% and 47% for the first and fourth use of glutaraldehyde-treated cells, respectively. KEY WORDS : L-Alanine, Pseudomonas dacunhaet bioconversion, bioproduction, JT-Carrageenen, L-aspartic acid.