Eğirdir Gölü-Aşağıtırtar sulak alan mutlak koruma bölgesi faunası üzerine gözlemler
Observations on fauna of Eğirdir Lake- Aşağıtırtar wetland protected area
- Tez No: 295203
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI, YRD. DOÇ. DR. EBUBEKİR GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada Isparta'nın Yalvaç ilçesine bağlı Aşağıtırtar Sulak Alan MutlakKoruma Bölgesi'nin fauna çeşitliliği incelenmiştir. Nisan 2010 - Nisan 2011 tarihleriarasında gerçekleştirilen bu çalışmada; kuşlar sınıfına ait 16 takımdan 47 familyayamensup ve takımlara göre sayısal dağılımları: Podicipediformes 3, Pelecaniformes 3,Ciconiiformes 13, Anseriformes 12, Falconiformes 14, Galliformes 2, Gruiformes 4,Charadiiformes 21, Columbiformes 5, Cuculiformes 1, Strigiformes 4,Caprimulgiformes 1, Apodiformes 3, Coraciiformes 4, Piciformes 2 ve Passeriformes85 şeklinde olan toplam 177 adet; memeliler sınıfına ait 5 takımdan 8 familyayamensup ve takımlara göre sayısal dağılımları: Insectivora 1, Lagomorpha 1, Rodentia3, Carnivora 4, Artiodactyla 1 şeklinde olan toplam 10 adet; sürüngenler sınıfına ait 2takımdan 7 familyaya mensup ve takımlara göre sayısal dağılımları: Testudines 2,Squamata 7 şeklinde olan toplam 9 adet ve amfibiler sınıfına ait Anura takımından 4ayrı familyaya mensup 5 adet tür tespit edilmiştir.Araştırma sahasında en baskın takım kuşlar sınıfından Passeriformes iken aynısınıftan Cuculiformes ve Caprimulgiformes ile memeliler sınıfından Insectivora,Lagomorpha ve Artiodactyla takımlarının baskınlığı en az bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the fauna of Aşağıtırtar Wetland ProtectionArea, in the district of Yalvaç, Isparta Province. During the study period, from April2010 to April 2011, a total of 177 species belonging to 47 families of 16 orders atAves class were observed. Among the orders distribution of species were as followsat Aves class: 3 in Podicipediformes, 3 in Pelecaniformes, 13 in Ciconiiformes, 12 inAnseriformes, 14 in Falconiformes, 2 in Galliformes, 4 in Gruiformes, 21 inCharadriiformes, 5 in Columbiformes, 1 in Cuculiformes, 4 in Strigiformes, 1 inCaprimulgiformes, 3 in Apodiformes, 4 in Coraciiformes, 2 in Piciformes and 85 inPasseriformes; a total of 10 species belonging to 8 families of 5 orders at mammalsclass: 1 in Insectivora, 1 in Lagomorpha, 3 in Rodentia, 4 in Carnivora, 1 inArtiodactyla; a total of 9 species belonging to 7 families of 2 orders at reptilian class:2 Testudines, 7 in Squamata; a total of 5 species belonging to 4 families of 1 order atamphibian class: 5 in Anura.Cuculiformes and Caprimulgiformes from aves class; Insectivora, Lagomorpha andArtiodactyla from mammals class were less dominant in the study area, whilePasseriformes were found to be the most dominant ordo.