Muz kabuklarından frükto-oligosakkarit karışımlarının özütlenmesinin optimizasyonu
The optimization of extraction of fructo-oligosaccharide mixtures from banana peel
  1. Tez No: 295202
  2. Yazar: GÜLİZAR KURTOĞLU AKKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Çevre Mühendisliği, Biochemistry, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yapılan çalışmada ana materyal olarak, gıda sanayisinin bir atığı olan muz kabukları kullanılmış, bu kabuklar içerisinde bulunan frükto-oligosakkarit karışımlarının ekstraksiyon yöntemi ile geri kazanımı gerçekleştirilmiştir.Araştırmada ön deneylerde çalışılan parametreler; çözücü türü (saf su, saf aseton, su-aseton karışımı), muz parçacıklarının boyutu, ekstraksiyon süresi (10-210 dk) ve sıcaklığıdır (40-600C). Oldukça düşük bir sıcaklıkta (500C), 90 dakika süreyle saf aseton ile optimum parça boyutundaki muz kabuklarının özütlenmesiyle, %30'luk bir verim elde edilmiştir. Özütlerin frükto-oligosakkarit içeriklerinin, früktoz ya da glikozla neredeyse aynı olduğu ve muz kabuklarındaki frükto-oligosakkaritlerin polimerizasyon derecesinin, diğer frükto-oligosakkarit içeren bitkisel kaynaklara göre daha düşük olduğu (
Özet (Çeviri)
Banana peel, one of the is by-product of food industry was used as main material in thisresearch, the recovery of fructo-oligosaccharide mixtures from those peel was realized by extraction method.The parameters studied in the pre-experiment part of the research are solvent type (pure water, pure acetone, water-acetone mixture), banana peel size, extraction time (10-210 dk) and temperature (40-600C). 30% yield was obtained by extraction of optimum sized banana peel with acetone at relatively low temperature (500C) during 90 minute. As a result of the pre-experimental part, fructo-oligosaccharide content of extracts were found as similar to those of fructose or glucose and the degree of polymerization of fructo-oligosaccharide in banana peels was found lower (