3-florobenzil alkol molekülünün titreşim spektrum ve atamalarının incelenmesi
Investigation of vibrational spectrum and assignments of 3-fluorobenzyl alcohol molecule
  1. Tez No: 295244
  2. Yazar: ELİF KAYNAKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL OTURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada 3-florobenzil alkol (3FBA) molekülünün Gaussian 09 paket programı ile molekülün titreşim frekansları, bağ uzunlukları, bağ açıları ve enerjilerinin değerleri optimize edilmiştir. Hesaplamalarda, ab initio DFT(B3LYP), HF ve MP2 metotları ile 6-311G++(d,p), 6-311G(d,p) ve 6-31G(d,p) setleri kullanılarak uygulandı.3-florobenzil alkol molekülünün en uygun konformeri belirlenerek, kararlı yapısı hakkında veriler elde edilmiştir. Titreşim spektrumları teorik olarak hesaplanmış ve sıvı fazda ölçülen deneysel IR spektrumları ile karşılaştırılmıştır.Teorik ve deneysel yapı parametrelerini kıyaslarken, literatürde önerilen skala faktörleri kullanılmıştır. Elde edilen teorik bulguların, deneysel sonuçlarla oldukça iyi uyum içerisinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the optimized frequencies, bond lengthes, bond angles and energies of 3-fluorobenzy alcohol (3FBA) molecule were obtained with Gaussian 09 packet program. In the calculations, ab initio DFT (B3LYP), HF and MP2 methods were carried out by using 6-311G++(d,p), 6-311G(d,p) and 6-31G(d,p) basic sets.Data were obtained about the stable structure by determining convenient conformer of 3-fuorobenzyl alcohol molecule. Vibrational spectrum were calculated theoretically and then compared with the measured liquid phase IR vibrational spectrum of the molecule.While the theoretical parameters are were compared with the experimental parameters, the scala factors were used from a litterateur. It was seen that the obtained theoretical optimized structure parameters are in good agreement with the experimental results.