Kavunda (Cucumis melo L.) etilen hormonunun çalışmasını düzenleyen reseptör genlerinin izole edilmesi ve karakterizasyonu
The isolation and characterization of ethylene receptor genes in melon (Cucumis melo L.)
- Tez No: 295245
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR KARAKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, kavun bitkisinde etilenin sinyal iletiminde rol alan 2 etilen reseptörünü kodlayan genlerin tam nükleotid sekansları izole edilerek karakterizasyonları yapılmıştır. Hazırlanan dejenere primelerle yapılan PCR sonucunda elde edilen kısmi cDNA parçalarına 3' ve 5' RACE analizi uygulanarak CM- ETR1-1 ve CM- ETR2-1 şeklinde isimlendirilen genlere ait tam uzunluktaki nükleotid sekansları elde edilmiştir.Sekanslama sonucunda CM- ETR1-1 ve CM- ETR2-1 genlerinin sırasıyla 2320 ve 2516 nükleotidten meydana geldiği 740 ve 660 aminoasitten oluşan proteinleri kodlayan birer ORF' ye sahip oldukları saptanmıştır.Bu izole edilen genler diğer türlerden izole edilmiş olan ETR genleriyle önemli derecede benzerlik göstermişlerdir. Tam uzunluktaki amino asit sekansları göz önüne alındığında, CM-ETR1-1' in alt aile I' de yer alabileceği, buna karşılık CM-ETR2-1' nin alt aile II' de yer alabileceği ortaya konulmuştur. İzole edilen genler, watersoaking gibi etilenin neden olduğu fizyolojik bozukluklara karşı daha dayanıklı ve olgunlaşma bakımından değişiklik gösterebilen çeşitler geliştirmek amacıyla ıslah programlarında kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
In this study, the full length nucleotide sequences encoding two ethylene receptor genes involved in ethylene perception and signal transduction were isolated and characterized from melon fruit. As a result of PCR amplification with degenerate primers prepared from conserved regions of previously isolated ETR genes of cDNAs obtained via RT-PCR of total RNA from melon fruit, two partial cDNAs were isolated. After extension of their 3? and 5? ends via 3? and 5? RACE analysis, two full length genes called CM-ETR1-1 and CM-ETR2-1 were obtained.Upon sequencing, it was determined that the genes CM-ETR1-1 and CM-ETR2-1 contained a predicted open reading frame (ORF) formed from 2320 and 2516 nucleotides encoding proteins of 740 and 660 amino acids, respectively.The isolated genes showed highly significant similarity to previously isolated ETR genes from other species. With respect to full length amino acid sequences, it seems that CM-ETR1-1 may be in subfamily I but CM-ETR2-1 may be placed in subfamily II due to their close homology. The isolated genes could be used in breeding programs to develop cultivars with altered ripening behaviour and more tolerant to ethylene related physiological disorders such as watersoaking.