Sesin kapalı hacimlerde yansıma davranışını biçim bilgisine dönüştürecek bır model
A model to generate form by reflection phenomenon of sound in enclosed spaces
- Tez No: 295246
- Danışmanlar: DR. HAKAN TONG, PROF. DR. ARZU ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarımda Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tezin çıkı? noktası, erken tasarım a?amasında, akustik gibi mekana ait performans değerlerini, hacmin biçimini olu?turacak tasarım girdisi olarak kullanarak form üretimine destek verecek bir model olu?turmaktır. Ses bilgisi, bilgi teknolojileri kullanılarak biçim bilgisine dönü?türülmektedir. Akustik bilgi olarak, kapalı hacimlerde sesin yansıma davranı?ı modele yön vermektedir. Model reverberasyon süresi hesabına dayalıdır. Bu bağlamda geli?tirilen model, özellikle yaratıcılığın yoğunla?tığı ön tasarım a?amasında, nicelik olarak belirli bir hacim içindeki sesin yansıma davranı?ı bilgisini dönü?türerek, mekanın biçimini belirleyecek geometrik form bilgisi üretmektedir. Tez kapsamında olu?turulan model, tasarım eylemini destekleyecek bir tasarım aracı niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The objective of the thesis is to develop a model, which is based on acoustical performance of a space as input data to generate form in an early design phase. The model primarily consider reflection phenomenon of sound in enclosed spaces. Through the implementation of the model, acoustical data is transformed into data of form. Model is based on reverberation time formula. Thus, the model enables the generation of series of formal information.