The rising popularity of Korea: Korean food and drink places in Ankara
Yükselen Kore popülaritesi: Ankara'da Kore yeme-içme mekanları
  1. Tez No: 990422
  2. Yazar: NERGİZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİM CAN ZIRH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Sociology, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
“Kore Dalgası”(Hallyu) fenomeniyle birlikte Kore kültür ürünlerinin küresel yayılımına paralel olarak, K-pop (Kore müziği), K-dramalar (Kore dizileri) ve daha geniş anlamda Kore eğlence endüstrisi büyük ilgi görmüştür. Bu eğilim, insanların Kore kültürüyle daha yakından ilgilenmelerini teşvik etmiş ve K-food olarak bilinen Kore mutfağıyla ilişkili ürünlerin tüketimi, bu yayılmanın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Ankara'daki ilk Kore yeme-içme mekanı 2018 yılında açılmış ve 2025 yılında bu sayı yediye yükselmiştir. Bu eğilimi anlamak için, bu çalışma Ankara'daki yedi Kore yeme-içme mekanına hem girişimciler hem de müşteriler üzerinden odaklanmaktadır. Kore Dalgası ile ilgili çoğu çalışma Türkiye'de K-pop veya K-dramalar üzerine odaklanırken, bu tez Kore Dalgası'nın yeni bir boyutu olarak K-food'un Ankara'da yerelleşmesini vurgulamaktadır. Bu boşluğu ele alan bu araştırma, transnasyonalizm ve karma gömülülük teorilerinden yararlanarak, küresel kültürel akışların etnik girişimcilik, kültürel diplomasi ve transnasyonel ağlarla kesişimine ışık tutmaktadır. Çalışma, Ankara'daki Kore yeme-içme mekanlarının neden giderek arttığını ve neden yoğun bir ilgiyle karşılaştığını araştırmaktadır. Bu soruları yanıtlamak için, Ağustos 2024'te Ankara'da mekan sahipleri/işletmecileri ve müşteriler ile 13 yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiş ve bu mekanlara katılımcı gözlemde bulunulmuştur. Bulgular, etnik girişimciliğin göç kaynaklı dinamiklerden değil; Kore Dalgası'nın etkisiyle, kültürel merak, kültürel diplomasi faaliyetleri, medya etkisi ve yerel pazar fırsatlarının birleşiminden doğduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the global expansion of Korean cultural products through the phenomenon of the“Korean Wave”(Hallyu), K-pop (Korean music), K-dramas (Korean dramas), and the broader Korean entertainment industry have attracted significant attention. This trend has encouraged people to engage more deeply with Korean culture, and the consumption of products associated with Korean cuisine, known as K-food, has become an integral part of this expansion. The first Korean food and drink place in Ankara opened in 2018, and by 2025, this number had risen to seven. To understand this trend, this study focuses on seven Korean food and drink places in Ankara, examining them through the perspectives of both entrepreneurs and customers. While most studies on the Korean Wave in Turkey have focused on K-pop or K-dramas, this thesis highlights the localization of K-food as a new dimension of the Korean Wave in Ankara. Addressing this gap, the research draws on the theories of transnationalism and mixed embeddedness to shed light on how global cultural flows intersect with ethnic entrepreneurship, cultural diplomacy, and transnational networks. The study investigates why the number of Korean food and drink places in Ankara has steadily increased and why they have attracted such strong interest. To answer these questions, 13 semi-structured interviews were conducted with business owners/managers, and customers in Ankara in August 2024, complemented by participant observation. The findings reveal that ethnic entrepreneurship in this context has not emerged from migration-driven dynamics but rather as a result of Korean Wave influence; shaped by cultural curiosity, cultural diplomacy activities, media influence, and local market opportunities.