Kiralama yoluyla bir hava yolu şirketinin kurulması
Foundation of an airline company by leasing method
  1. Tez No: 295295
  2. Yazar: METİN PARDO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Uçak Mühendisliği, Civil Aviation, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Havacılık sektörü son 100 yılda oldukça hızlı bir şekilde büyümüştür. Havayolu işletmeciliği de bu büyüme sonucunda önem kazanmış ve ekonomik olarak en fazla incelenen alanlardan biri olmuştur. Gerek havayolu işletmesinin kurulması gerekse işletilmesi sırasında uçuş emniyetini sağlayacak şekilde işletme karlılığı gözetilmiş ve değişik iş planları ortaya çıkmıştır.Bu çalışmada bahsedilen iş planı, değişik kiralama türlerinin birlikte kullanıldığı, uçağın dry-lease yöntemiyle kiralandıktan sonra mürettebat, bakım ve sigorta gibi katma değerler eklenerek başka bir havayolu işletmesine wet-lease yöntemiyle kiralanması olarak seçilmiştir.Öncelikle 100 yıllık havayolu işletmeciliği tarihi ana hatlarıyla anlatılmış, havacılık sektörünün günümüz şartlarına gelene kadar geçtiği süreç incelenmiş, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği ülkelerinde ve nihayet Türkiye'de yaşanan serbestleşmenin etkileri anlatılmıştır. Daha sonra işletmenin iş planına uygun olarak kiralama türleri ile ilgili bilgiler verilmiş ve kiralama anlaşmalarında dikkat edilmesi gereken önemli konulardan bazıları açıklanmıştır.Üçüncü aşamada, bahsedilen iş planına uygun bir havayolu işletmesinin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ulusal mevzuata uygun şekilde kurulması prosedürleri ve işletme organizasyonunda bulunması gereken yönetim birimleri ve bu birimlerin görevleri detaylandırılmış, bu konuda SHY-6A Ticari Hava Taşımacılığı Yönetmeliğinin ve SHT-120.95 Havaaracı Kiralama Usul ve Esasları Talimatının ilgili maddeleri açıklanmıştır.Son olarak seçilen iş planına uygun bir işletmenin kurulmasının finansal analizi ve yapılabilirliği incelenmiş, gelir ve giderler belirlenmiş ve nakit akışı oluşturulmuştur. Bu analiz sonrasında ortaya çıkan sonuç değerlendirilmiş ve sonraki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aviation sector has grown very quickly the last 100 years. Airline management has gained importance as a result of this growth and its economy has been one of the most studied areas. Different business plans has emerged to ensure the profitability of an airline company without give any harm to the flight safety during either the foundation or the operation of the airline company.The business plan which is stated in this study is a combined use of different types of leasing such as dry-leasing and wet-leasing. The company leases the airframe only and provide airframe, crew, maintenance and insurance for another airline company.First of all, the outline of 100-year airline management history is explained, the process which bring the aviation industry to the present condition is examined and the effects of deregulation and liberalization of airlines in the United States, European Union countries and especially in Turkey are described. Then, in accordance with the company?s business plan, necessary information about the types of leasing and the most important concepts which should be considered at leasing agreements are stated.Thirdly, the appropriate procedures of the establishment of an airline company and its management units with their detailed tasks are described in details according the national legislation prepared by the Directorate General of Civil Aviation such as SHY-6A and SHT-120.95.Finally, the financial analysis and feasibility of the establishment of such an airline company are made, income and expenses determined and its cash flow created. Following this analysis, the result was evaluated and recommendations are made for further studies.