Süreç analizi ve süreç iyileştirme üzerine tüketici elektroniği sektöründe bir uygulama
Process analysis and process improvement of an implementation in consumer electronics industry
  1. Tez No: 295341
  2. Yazar: ÖMER ERSİN UYGUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLAY ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Son yıllarda çok daha fazla önem kazanan süreçlerin performans değerlendirme çalışmalarının işletmelerin her bir biriminde uygulanması zorunlu bir hal almıştır. Katma değer üretmek adına gerçekleştirilen bu birbirleriyle ilişkili çalışmaların başarısı ilk öncelikle doğru bilgi akışı ile mümkün olmaktadır.Bu çalışma ilk olarak, işletmelerde süreçlerin ve süreç iyileştirmelerin doğru tanımlanmasını, süreç iyileştirme kavramının metodolojisini ve yöntemlerini, farklı bakış açıları ile ele almaktadır.Süreçlerin bütünüyle ele alınarak irdelenmesi gerektiği savunulan bu tez çalışmasının uygulama aşamasında da bir işletmenin tüm birimlerinin katılımı sağlanıp iş süreçlerinde yaşanılan problemler ele alınarak neden sonuç ilişkisi ile (balık iskeleti diyagramıyla) ana problemin satış siparişlerinin karşılanmasında yaşanan gecikmeler olduğu kanısına varılmıştır.Satış siparişlerinin karşılanmasında yaşanan gecikmeler; satış ve pazarlama, planlama ve satın alma, taşeronlar, tasarım, tesis donanımları, işgücü, malzeme, müşteri, tesis ve diğer olmak üzere toplam on ana başlıkta kategorize edilerek yetmiş iki gecikme faktöründen oluşan alt sebeplere ayrılmıştır.Kategorilerden, satış ve pazarlama ile ilgili gecikme faktörleri ilk kritik gecikme faktörleri olarak belirlenmiştir. Bu faktörlerin her biri süreç iyileştirme ve geliştirmeye, doğru bilgi akışı sağlaması amacıyla ayrıntılı analiz edilmiştir. Analiz sonucu sebep oldukları görünen ve görünmeyen kayıplar belirlenerek iyileştirilmesi gereken faktörler oldukları ortaya çıkarılmıştır.Sözü edilen satış ve pazarlama kaynaklı bu beş kritik faktör yine ayrı ayrı ele alınarak, her bir faktöre yönelik beş farklı model önerisi literatür ile güçlendirilerek sunulmuştur. Bu öneriler; Talep tahminleme, Bilgi sistemleri, Müşteri segmentasyon ve değerlendirme, Proje yönetim ve son olarak Bilgi yönetim modeli olup Talep tahminleme modelinin performansı ölçülmüştür. Diğer dört model ile süreçler yönetilebilir seviyeye ulaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, performance evaluation studies of processes get more importance and it has become mandatory to implement in every unit of business. The success of these related studies that has executed to produce value-added is possible with exact information flow.This study firstly handles different perspectives of identifying processes and process improvements in businesses correctly, and the concept of process improvement with its methodologies and methods.In practise phase of this thesis that is defended necessarily to examine processes handled with completely, it is concluded that the main problem is delays of answering the sale orders with cause-effect relation (with the fishbone diagram) by handling the problems of business processes provided participation of all units of business.The delays of answering sale orders are subclassified into seventy two delay factor by categorized into ten main subjects which are sales and marketing, planning and purchasing, suppliers, projection, facility equipments, labour, materials, customer, facility and the others.It is determined the delay factors of sales and marketing as the first critical delay factor. Each factors are analyzed detailed with the aim of providing process improvement and development and the right information flow. It is came up that these factors need improvements by determining the concealed and unconcealed loss.It is presented five different model proposal strengthened with the literature about the mentioned five ciritical factors based with sales and marketing are handled one by one. These proposals are Demand forecast, Information systems, Customer segmentation and evaluation, Project management model and Information management model and the performance of demand forecast model is measured. The processes are reached the level of managable with the other four model.