Atmosferdeki kükürt dioksidin eliminasyonu üzerine bir model çalışması
A Model study on the eliminantion of sulfur dioxide in atmosphere
- Tez No: 29545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ıı ÖZET Yüksek Lisans Tezi ATMOSFERDEKİ KÜKÜRT DİOKSİTİN ELİMİ NASYONU ÜZERİNE BİR MODEL ÇALIŞMASI H. Yücel SARI KAYA FIRAT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KİMYA ANABİLİ M DALI 1993, Sayfa: 46 Bu çalışmada kapalı bir sistemdeki kükürt dioksitin Caû, CaCQ3 MgC03 ve Ba(0H)2 doygun çözeltileri ileetkileştlrilerek uzaklaştırılmıştir. Kapalı sistem olarak 35 m3 hacimli bir oda içersinde farklı konsantrasyonlarda Kükürt dioksit gazı üretilmiş ve homojen olarak dağılımı sağlanmıştır. Daha sonra absorpsiyon cihazına konulan reaktifler ile kükürt dioksit absorplanmış ve kapalı sistemdeki kükürt dioksit, hidrojen peroksit yöntemi ile tayin edilmiştir. CaO, CaC03 MgC03 ve Ba(QH)2 doygun çözeltilerinin absorplama oranları m n sırası ile SB 42.40 - 89.76, 95 25.33 - 86.88, % 32.80 - 89.12 ve % 36.00 - 90.40 oranında bir değişim gösterdiği bulunmuştur. Kükürt dioksit absorplama etkinliği en yüksek reaktifin Ba(0H)2 çözeltisi olduğu tesbit edilmiştir. Sonuç olarak kükürt dioksitten kaynaklanan hava kirliliğinin absorpsiyon metodları ile kontrol edilebileceği ortaya konulmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Kükürt dioksitin bertarafı, absorpsiyon belirteçleri, kükürt dioksit tayini, absorpsiyon, kapalı alandaki hava kirliliği
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Master» Thesis A MODEL STUDY ON THE ELIMINATION OF SULFUR DIOXIDE IN ATMOSPHERE H. Yücel SARI KAYA Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Cheymlstry 1993, Page: 46 In this study, sulfur dioxide in a closed system has been eliminated by contacting sulfur dioxide with saturated CaO, C8CO3, MgC03 and Ba(0H)2 solutions, at room temperature and atmospheric pressure. Sulfur dioxide has been prouced at the different concentrations In a room of 35 m3 as closed system and its homogenous distribution has been provided by using a ventilator. Absorption studies vere carried out in the absorption apparatus containing reagent and a circulating pump. The non-absorbed sulfur dioxide was later determined by hydrogen peroxide method. The absorption ratios of saturated CaO, CaCDj, MgCt^ and Ba(0H)2 solutions have been found to vary between 42.40-89.76 SB, 25.33-86.88 %, 32.80-89.12 % and 36.00-90.40 %t respectively. It was verified that the most effective reagent for absorbing sulfur dioxide pollution can be controlled by the wet scrubbing methods because of their lower costs, technical and operational simplicity. KEY WORDS: Sulfur dioxide removal, absorbing reagent, sulfur dioxide determination, absorption, Indoor air pollution.