Balçova-Mavişehir ve Güzelbahçe (İzmir) kuvvetli yer hareketi istasyon zeminlerinin uygulamalı jeofizik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the ground belonging to Balçova-Mavişehir and Güzelbahçe (Izmir) strong ground motion stations by using applied geophysical methods
- Tez No: 295518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
İzmir Metropolitan alanının, deprem ve deprem riski açısından irdelenmesi amacıyla 106G159 no'lu TÜBİTAK projesi tarafından desteklenen proje kapsamında kurulan 16 adet Kuvvetli Yer Hareketi istasyonlarından; jeolojik olarak alüvyon birimine karşılık gelen zeminlere yerleştirilen Balçova (01_BLC), Güzelbahçe (07_GZL) ve Mavişehir (12_MVS) istasyonları zeminlerinde, iki aşamalı uygulamalı jeofizik ve zemin sondajı çalışmaları bu tezin içeriğini oluşturmaktadır.Bu kapsamda; ilk aşamada Balçova, Güzelbahçe ve Mavişehir istasyonlarında zemin özelliklerinin yanal ve düşey yönlü özelliklerini irdelemek amacıyla 1 sondaj kuyusu, 1 profil DES uygulaması, 1 profil özdirenç tomografi, 1 nokta microtremör ve 1 profil MASW ölçüsü, ikinci aşamada ise X, Y, Z yönlü yapısal özelliklerin değişimlerini irdelemek için Balçova istasyonunda 3 profil özdirenç tomogrofi, 4 profil MASW ve toplam 68 noktada mikrotremör ölçüsü; Güzelbahçe istasyonunda 6 profil MASW, 30 noktada mikrotremör ölçüsü ve Mavişehir istasyonunda 4 profil özdirenç tomogrofi, 4 profil MASW ve 21 noktada mikrotremör ölçüsü alınmıştır. Ayrıca Balçova ve Güzelbahçe istasyonu arasındaki bölgede K-G yönlü 8 profilde MASW ölçüsü alınmıştır.Elde edilen jeofizik sonuçlar, zemin sondajı sonuçları ile birlikte değerlendirilmiş ve jeolojik olarak özellikle birikim alanlarında zemin tipi ve yapısal özelliklerin çok kısa aralıklarda (10m ? 100 m) bile X, Y, Z yönlerinde ani değişimler gösterebileceği saptandığından bu durumun dikkate alınarak zemin araştırmalarında arazi araştırma ve ölçü alma planlamasının çok dikkatli yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Two phased applied geophysical and soil drilling works on the ground belonging to Balçova, Güzelbahçe, and Mavişehir stations, corresponding to the alluvial unit geologically, among the 16 Strong Ground Motion Stations installed with the aim of investigating the İzmir Metropolitan area as regards to the earthquake and earthquake risks within the TÜBİTAK project numbered 106G159, constitute the scope of this thesis.Within this context, with the aim of investigating lateral and vertical properties of the soil characteristics, 1 drilling well, 1 profile of resistivity application, 1 profile of resistivity tomography, 1 point micro-tremor, and 1 profile of MASW measurements at Balçova, Güzelbahçe, and Mavişehir stations were taken in the first phase. In the second phase, 3 profiles of resistivity tomographies, 4 profiles of MASW measurements, and micro-tremor measurements at a total of 68 points were taken in Balçova station; 6 profiles of MASW measurements and micro-tremor measurements at a total of 30 points were taken in Güzelbahçe station whereas 4 profiles of resistivity tomopraghies, 4 profiles of MASW measurements, and micro-tremor measurements at a total of 21 points were taken in Mavişehir station. Furthermore, MASW measurements were obtained for 8 N-S directional profiles in the region between Balçova and Güzelbahçe stations.The geophysical results obtained were evaluated along with the results of the soil drilling works; and since it is determined that soil types and structural characteristics could display sudden variations, even in exceptionally short intervals (10m ? 100 m), towards X, Y, and Z directions especially on the accumulation areas.