Kargı baraj yeri (Çorum) litolojik birimlerin geçirgenlik özellikleri yönünden incelenmesi
Investigation of permeability features of lithologic units on Kargi dam site (Çorum)
- Tez No: 295525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAZİYE BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kargı Barajı, Çorum İli'nin Kargı ve Osmancık ilçeleri arasında, Kızılırmak Nehri üzerinde enerji amaçlı olarak yapılması planlanmakta olup, baraj yeri ve rezervuar alanı, Tersiyer bazaltları ile Kuaterner alüvyonları üzerinde yer almaktadır.Bu tezin amacı, baraj yeri ve çevresindeki litolojik birimlerin geçirgenliklerinin incelenmesidir. Bu amaçla, arazi ve laboratuarda yapılan çalışmalarla formasyonlar tanımlanmıştır. Bölgede 14 adet sondaj açılmış, kuyu açımı sırasında Lugeon ve Sızma testleri yapılmıştır. Elde edilen veriler değerlendirilmiş ve birimlerin geçirgenlik özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Kargı Dam site, which is planned to construct on the Kızılırmak River between Osmancık and Kargı towns of Çorum province for energy production and reservoir area are situated on Tertiary basalt rocks and Quaternary alluvium.The purpose of this thesis, is to investigate the permeability of lithologies located dam foundation and its vicinity. For this aim, geological and permeability features, of the formations have been described by field and laboratory works. 14 boreholes are drilled at the Dam site, Lugeon and Infiltration tests are conducted during drilling. Collected data are evaluated and permeability features of units are determined.