Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde yetiştirilen akkeçilerin yaz koşullarında bazı fizyolojik tepkileri
Some physiological reactions under summer conditions of akkeçi goats reared in Faculty of Agriculture of Ankara University
- Tez No: 295535
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinde yetiştirilen Akkeçilerin Orta Anadolu koşullarında yaz aylarında etkili olan yüksek sıcaklığa karşı fizyolojik tepkilerini saptamak amacıyla yürütülmüştür.Araştırmada Akkeçilerde solunum sayısı, nabız sayısı ve rektal sıcaklık belirlenerek, Orta Anadolu koşullarına adaptasyonlarıyla ilgili ön bilgiler elde edilmesi amaçlanmış ve benzer koşullarda yapılacak çalışmalara katkı sağlanmaya çalışılmıştır.Araştırma sonucunda ortalama solunum sayısı oğlaklarda 53.3±0.50 adet/dakika çebiçlerde 51.6±0.51 adet/dakika ve keçilerde 50.1±0.48 adet/ dakika; ortalama nabız sayısı oğlaklarda 111.7±0.84 adet/dakika çebiçlerde 106.4±0.88 adet/dakika ve keçilerde 105.8±0.97 adet/ dakika ve ortalama rektal sıcaklık oğlaklarda 39.2±0.04 °C çebiçlerde 39±0.08 °C ve keçilerde 39±0.03 °C olarak bulunmuştur.Solunum sayısı, nabız sayısı ve rektal sıcaklık özellikleri bakımından Grup x Hafta x Saat interaksiyonu istatistik olarak önemli bulunmuştur (P
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to find out the physiological reactions of Akkeçi goat to high summer temperatures prevailing in the Central Anatolia.The respiratary rate, number of pulse and rectal temperature were recorded and the adaptation level of Akkeçi goats were determined.Respiratory rate was measured in kids as 53.3±0.50 num/min, in yearlings as 51.6±0.51 num/ min and in goats as 50.1±0.48 num/min; number of pulse in kids 111.7±0.84 beats/min, in yearlings as 106.4±0.88 beats/min and in goats as 105.8±0.97 beats/min; and the rectal temperature in kids 39.2±0.04 °C, in yearlings 39.0±0.08 °C and in goats 39.0±0.03 °C.Analysis of variance results showed that group x week x hour interaction for the above traits were significant (P