An application of process management and process improvement
Süreç yönetimi ve süreç iyileştirilmesi üzerine bir uygulama
  1. Tez No: 295537
  2. Yazar: SIDIKA ESRA BAŞLIGİL YIRCALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma Değer Akış Haritalama (Value Stream Mapping (VSM)) ve Kalite Fonksiyon Yayılımı (Quality Function Deployment (QFD)) kavramlarının havacılık sektöründe faaliyet gösteren bir Bakım, Onarım ve Revizyon (Maintenance, Repair and Overhaul (MRO)) şirketinde uygulamasıdır.Bu amaçla, öncelikle Değer Akışı Haritalama çalışması ile müşteri istekleri belirlenmiştir. Daha sonra müşteri istekleri ile teknik karakteristikler arasındaki ilişkinin belirlenmesi için Kalite Fonksiyon Yayılımı uygulamasına geçilmiştir. Bu bağlamda, ilgili korelasyon matrisleri oluşturulmuş ve nihai kalite evi ortaya çıkarılmıştır. Böylece, müşteri memnuniyetini sağlamak için şirketin dikkate alması gereken öncelikli müşteri istekleri ve teknik özellikler belirlenmiş ve elde edilen sonuçlar rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study were Value Stream Mapping (VSM) and Quality Function Deployment (QFD) concepts applied in a Maintenance, Repair and Overhaul (MRO) Company, which operates in aviation sector. With this purpose, first, customer requests were determined by Value Stream Mapping study. Than Quality Function Deployment was applied in order to determine the relationship between customer requests and technical characteristics. Therefore were related correlation matrix composed and final house of quality was created. So the priority customer requests and technical features were determined and the results were reported in order to provide the customer satisfaction.