Sündiken dağları'nın (Eskişehir) mantar sinekleri (dıptera: keroplatıdae, mycetophılıdae) faunası
Fungus gnat fauna of the Sündi̇ken mountai̇ns
  1. Tez No: 367411
  2. Yazar: MEHMET ALİ DİKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, Haziran 2013 ile Mayıs 2014 tarihleri arasında büyük bir kısmı Eskişehir il sınırları içinde yer alan Sündiken Dağları'ndan 685 ergin mantar sineği örneği dayanmaktadır. Toplanan örneklerin Mycetophilidae ve Keroplatidae familyalarına dahil 15 cins ve 44 taksona ait olduğu belirlenmiştir. Belirlenen taksonlardan 11 tanesi ülkemiz mantar sinekleri faunası için ilk kez kaydedilmektedir. Ayrıca bütün türler araştırma alanı için ilk kayıt özelliği taşımaktadırlar. Araştırma bölgesinden toplanan 12 takson ancak cins düzeyine kadar, büyük bir kısmı dişi olan toplam 323 örneğin ise teşhisleri yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on 685 adult fungus gnats collected from Sündiken Mountain in the Central Anatolia region between the date of June 2013 and May 2014. It was determined that the collected samples are 15 genera and 44 taxa belonging to Mycetophilidae and Keroplatidae families. 11 of taxa were identified from the study area are first record for fauna of our country's fungus gnats. Also, all species have carried first record property for research area. 12 taxa collected from research area were diagnosed to genus level and total 323 samples, many of them are female, could not been diagnosed.