Çeşitli bor bileşiklerinin glioma ve nöroblastoma kanserli hücre hatlarında apoptotik etkilerin in vitro yöntemlerle araştırılması
Investigation of apoptotic effect of boron compounds on neuroblastoma and glioma cancer cell lines using by in vitro methods
  1. Tez No: 295590
  2. Yazar: SELDA ARIÇELİK ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL ERGENE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Türkiye, dünyadaki bor madeni rezervlerinin % 72'sini topraklarında bulundurmaktadır. Borun öneminin artmasıyla bu büyük rezerv çeşitli alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Bunlardan biri kuşkusuz, kanser tedavilerinde büyük umut vaat eden sağlık alanındaki çalışmalardır.Bu tez çalışmasında, fare nöroblastoma (NS20Y) ve rat glioma (C6) kanser hücreleri üzerinde susuz boraks, sodyum perborat, potasyum perborat'ın apoptotik etkisi `in vitro' yöntemlerle araştırılmıştır. Bor bileşenlerinin sitotoksik etkisi MTT (3-[4,5-dimethylthiazol-2-yl]-2,5-diphenyltetrazolium bromide) ve Nötral kırmızı alımı testiyle belirlenmiş, apoptotik etkisi ise kaspaz 3 ve 8 enzim aktivitesinin ölçümü, mitokondri zar geçirgenliğindeki değişim ve DNA kırılması analizi yapılarak tespit edilmiştir.Sonuç olarak; test edilen bor bileşiklerinin NS20Y hücre hattında apoptotik etkiye yol açtığı, C6 hücre hattında ise hücre proliferasyonunu azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkey has 72 % of the worlds boron reserves. The growing importance of boron reserves have been used in various fields. One of these, of course, researchs in field of health care that is promising in the treatment of the cancer.In this study, apoptotic effect of anhydrous borax, sodium perborate and potassium perborate on mouse neuroblastoma (NS20Y) and rat glioma(C6) cancer cell lines was analysed with ?in vitro? methods. The cytotoxic effects of boron compounds was investigated with the MTT (3-[4,5-dimethylthiazol-2-yl]-2,5-diphenyltetrazolium bromide) and the neutral red uptake assays. To apoptotic effects of boron compounds, activity activations of the caspase 3 and 8 enzymes was determined, changes in mitochondial membrane permeability and DNA fragmentations in nucleus were analysed.As a result, boron compounds that have been tested leads to apoptotic effects on NS20Y cell lines. On the other hands, each of the three boron compounds inhibited the proliferation of the C6 cell lines.