Şekil eşlemeye dayalı nesne takibi yöntemi kullanarak video kodlama
Video coding using a shape matching based object tracking method
  1. Tez No: 295604
  2. Yazar: SEYİT TUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI ALPARSLAN ILGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Video sıkıştırma algoritmalarında hareket kestirimi, sıkıştırma kalitesine etki eden önemli bir aşamadır. Bu tezde önerilen hareket kestirim algoritması nesnenin şeklinin takip edilmesine dayanmaktadır. Yöntemde, öncelikli olarak video çerçevelerinde yer alan hareketli nesnelerin şekilleri çıkartılmaktadır. Daha sonra bu şekiller üzerinde öznitelikler çıkartılarak nesne bölgelere ayrılmaktadır. Bölgedeki öznitelik sayısına bağlı olarak kullanılacak hareket modeli belirlenmektedir. Hareket modellerinin belirlenmesinin ardından hareket parametreleri kestirilmektedir. Hareket dengelemesi kısmında ise, nesne üzerine hareket uygulanmakta ve boşluklar oluşmuşsa çift doğrusal ara değerleme ile bu boşluklar kapatılmaktadır. Elde edilen görsel kalite ise bloğa dayalı hareket kestirimi yöntemleriyle karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Motion estimation is an important process which affects compression quality in video compression algorithms. In this thesis the proposed motion estimation algorithm is based on tracking of object shape. In the method, shapes of moving objects in the video frames are firstly extracted. Then the moving objects are segmented to the regions by extracting features on the object. Depending on the number of the features in the region the motion model of the region is determined. By determination of the motion models, motion parameters are estimated. In the motion compensation stage, the motion model is applied on the region and if holes are occured, they are closed by bilinear interpolation. The obtained visual quality is compared with block based motion estimation methods.