Kurumsal bilgi güvenliği yönetim sistemleri ve güvenliği
Corporate information security management systems and security
  1. Tez No: 295662
  2. Yazar: MUSTAFA GÜLMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada bilgi güvenliği ve unsurları incelenerek, kurumsal bilgi güvenliği ve standartları değerlendirilmiştir. Bu çerçevede kurumların bilgi güvenliğini zaafa uğratacak tehditler, riskler gözden geçirilerek, ülkemiz bilişim hukuku ve bilişim mevzuatı incelenmiş ve risk altındaki uygulamalar değerlendirilip web ve veri tabanları üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu kapsamda kurumların en değerli varlıklarından sayılan bilgi varlıklarının korunması için alınacak önlemler belirlenerek sunulmuştur.Makul seviyede bilgi güvenliğinin sağlanması için önemli olan işlemler tekrar gözden geçirilmiş ve kurumsal bilgi güvenliği yönetimi üzerindeki etkisi araştırılmış, tesbit edilen risklerin giderilmesi ve yönetilmesine yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.Bu tez çalışmasının ülkemiz kurumsal bilgi güvenliği yönetimi alanında yapılan kapsamlı bir çalışma olması nedeniyle ülkemizde bilgi güvenliğine gereken önemin verilmesine katkı sağlayacağı, kurum ve kuruluşlar için bir uygulama ve farkındalık kaynağı olacağı, ve bilgi güvenliği bilincinin yükseltilmesine katkıda bulunacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study , information security and the elements of information security have been examined. Enterprise information security and its standards have been evaluated. In this context, the threats and risks of a company are reviewed for information security weaknesses. Turkish Legislation about information systems has been reviewed and applications that are subject to risks are assessed with a special focus on web and database applications. In this perspective measures for protection of information assets, that are considered to be the most valuable assets of a company, are determinedand presented.Significant processes for attaining a reasonable level of information security have been reviewed and their impact on corporate information security management has been researched. Solution suggestions are proposed to avoid threats and to manage existing risks properly.As this study is a comprehensive study in the field of Enterprise Information Security in Turkey it is expected to contribute to the importance attributed to information security, to be a resource for implementation to enterprises and for a greater awareness on the topic and to improve the overall consciousness on information security.