DA çevirici temelli fotovoltaik elektrik üretim sistemlerinin incelenmesi ve simülasyonu
DC converter based photovoltaic electricity generation systems analysis and simulation
- Tez No: 295692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SALİH TACİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde gerek fosil kökenli enerji kaynaklarının her geçen gün azalması gerekse bu yakıtların çevre üzerindeki olumsuz etkileri, alternatif enerji kaynaklarına ilgiyi arttırmıştır. Enerji üretimi için kullanılan alternatif enerji kaynaklarından biri de güneş enerjisidir. Güneş enerjisinin diğer enerji türlerine alternatif olarak gösterilmesinin sebepleri çevreyi kirletmemesi, her yerde kullanılabilmesi ve bakım maliyetinin çok az olmasıdır.Bu çalışmada, güneş pilinin yapısı, çalışma prensibi, türleri, sistemleri ve kullanım alanları incelenmiş ve farklı çalışma koşulları altında güneş pilinin elektronik benzetimi yapılmıştır. Güneş pillerinden elde edilen gücün maksimum noktada tutulmasını sağlayan maksimum güç noktası takip ediciler incelenmiş ve elektronik benzetimi yapılmıştır.Güneş pili sistemlerinin en önemli dezavantajı ilk kurulum maliyetinin çok yüksek olması ve enerji dönüşüm veriminin düşük olmasıdır. Gelişen teknolojiyle birlikte güneş pili veriminin artacağı ve maliyetinin düşeceği beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Degradation of fossil based energy source and their negative affects on environment has increased the researchs on alternative energy sources. One of those alternative sources is solar energy. What makes solar energy an alternative to other sources is that it is environment friendly, applicable almost in every area and has a very low maintenance cost.In this study, structure of solar cells, operational principles, its types, its systems, application areas has been investigated, including simulation of solar cells under different conditions. In addition, maximum power point trackers, which keep the generated power at maximum level, has been investigated and simulated.The most important disadvantage of solar cell systems is very high installation cost and low energy conversion efficiency. With the developing technology, it is expected that efficiency of solar cells will increase, and installation costs will be down.