Yenilenebilir güç üretiminin elektrik üretim sektörüne ve enerji maliyetlerine etkilerinin analizi
Analysis of renewable power generation effects to electricity generation sector and energy costs
- Tez No: 295926
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ERDEM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenlerden başlıcası özel sektörün göstermiş olduğu ilgi ve uygulama fiyat politikalarıdır. Ancak özellikle rüzgâr enerjisine olan yoğun talebin mevcut enerji üretim yapısı nasıl etkilediği ve uygulama fiyat politikası ile kurulması gereken maksimum yenilenebilir enerji kapasitesinin arasındaki ilişkinin sağlıklı bir piyasa için belirlenmesi gerekir. Özellikle güvenilirliği doğal olan rüzgâr santrallerinin üretim içindeki payının artması mevcut fosil yakıtlı santrallerin bunların yedeği gibi davranmasına sebep oluşturabilir. Bu ise fosil yakıtlar maliyetini arttıracaktır. Hem start ? up sayısının ve buna bağlı enerji kayıplarının artması hem de yük faktörünün düşmesi bunun başlıca nedenlerindendir.Bu çalışmada mevcut enerji üretim sektörüne rüzgâr enerji santrallerinin elektrik üretim maliyetleri ve kurulu güç kapasitesi, güvenilirlik oranı gibi faktörlerin diğer santrallerin üretim maliyetlerine ilişkileri analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Attention to renewable energy sources is increasing day by day. One of the mainly reasons are the attention that private sector pays and the price policy application. But specially the heavy demand for wind energy how effects the structure of existing energy generation and the relationship between price policy and which need to be establish maximum capacity of renewable energy capacity must be determined for a healthy market. Especially the increasing share of wind power plants in production create cause that the existing fossil fueled power plants made them behave as their replacement. This will increase the cost of fossil fuels. Increased number of start ? up and load factor falls are the main reasons.In this study, factors like electricity generation costs, installed power and reliability ratio of wind energy power plants relationships with the generation costs of other power plants in the existing energy generation sector will be analyzed.