Galvanizasyon işçilerinde olası immün sistem değişikliklerinin neopterin düzeyleri ile belirlenmesi
Evaluation of possible immune system alterations by neopterin levels in galvanization workers
- Tez No: 295977
- Danışmanlar: PROF. DR. TERKEN BAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Halk Sağlığı, Mühendislik Bilimleri, Pharmacy and Pharmacology, Public Health, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Endüstride yaygın olarak kullanılan sıcak daldırma galvanizasyon, metalik parçaları korozyondan korumak için koruyucu bir tabaka olan çinko ile kaplama işlemidir. Sıcak daldırma galvanizasyon işleminde en büyük risk, banyonun yüzeyinden kalkan nano boyuttaki (< 100 nm çap) çinko oksit aeresolü dumanıdır.Sunulan bu çalışmada, çinko oksit nanoaeresollerinin solunmasına bağlı olarak immün sistem (hücresel immünite) biyomarkörü olan neopterinin idrarla atılımının değişip değişmediği değerlendirildi. Bunun için, idrar neopterin düzeyleri galvanizasyon işinde çalışan 63 erkek işçi ile kontrol grubu olarak seçilen 23 erkek büro çalışanının yüksek basınçlı sıvı kromotografisi ile ölçüldü. Kontrol grubu ve işçi grubunun neopterin düzeyleri sırasıyla 141,3 ± 6,0 µmol/mol kreatinin ve 171,1 ± 7,2 µmol/mol kreatinin olarak saptandı. İşçilerde idrarla atılan neopterin konsantrasyonları kontrol grubunkinden 0,21 kat daha fazlaydı ve işçilerde saptanan neopterin düzeylerinin istatistiksel olarak kontrol grubuna göre anlamlı yüksek olduğu bulundu (p < 0,05). İşçi grubunun çalışma süresi ile idrar neopterin konsantrasyonları arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı (p > 0,05). Diğer taraftan, idrar neopterin atılımının yaşla değişmediği her iki çalışma grubunda saptandı (ikisi de, p > 0,05).Sonuç olarak, galvanizasyon işlemine bağlı çinko nanopartiküllerine maruziyetin hücresel immün aktivasyonu artırdığı, idrar neopterin düzeylerinin artışı ile gösterilmiştir. Bunun yanı sıra, neopterinin mesleki çinko ve nano boyutlardaki partiküllere olası maruziyeti gösteren erken tanıda kullanılabilecek bir biyomarkör olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hot dip galvanization which is widely employed in industry, is the process of coating materials with zinc as a protective coat in order to protect the metal items from corrosion. The greatest risk in hot dip galvanization process is the zinc oxide aerosol fume rising from bath-tube surface in nano dimensions (< 100 nm diameter).In the present study, it was evaluated whether urinary excretion of neopterin, an immune system (cellular immunity) biomarker, was altered by inhalation of zinc oxide nanoaerosols. For this purpose, urinary neopterin levels were measured in 63 males who worked in galvanization process and 23 male office personnel as a control group by high pressure liquid chromatography. It was found that neopterin levels in the control group and worker group were 141,3 ± 6,0 µmol/mol creatinine and 171,1 ± 7,2 µmol/mol creatinine, respectively. Urinary neopterin excretion in the workers was 0.21 fold higher than the controls, and the measured neopterin levels in the worker group was statistically higher than the control group (p < 0.05). There was not any significant correlation between working period and urinary neopterin levels (p < 0.05). On the other hand, it was observed that urinary neopterin excretion did not change with age in the study groups (both, p > 0.05).In conclusion, zinc nanoparticle exposure, due to galvanization process, caused cellular immune activation that was shown by elevated urinary neopterin levels. Additionally, it was estimated that neopterin may be used as a biomarker in early diagnosis of potential exposure to occupational zinc and nano-scale particles.