Ortaöğretim öğrencilerinin biyolojik çeşitliliğe yönelik bilgi ve tutumları
High schoolstudents? attitudes and knowledge to biodiversity
  1. Tez No: 295983
  2. Yazar: NAFİYE ZEYNEP ÇELİKKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmanın amacı öğrencilerin biyolojik çeşitliliğe yönelik bilgi ve tutumlarının çeşitli sosyodemografik değişkenler açısından incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda öğrencilerin biyolojik çeşitliliğe yönelik tutumları ve biyolojik çeşitlilik bilgilerinin cinsiyet, anne ve babanın eğitim düzeyi, ailenin gelir düzeyi ve sınıf düzeyine göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır.Araştırma tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma grubunu Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurumlarda öğrenim gören ortaöğretim öğrencileri oluşturmuştur. Ön çalışma 340, asıl çalışma 224 ortaöğretim öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen biyolojik çeşitlilik bilgi testi ve biyolojik çeşitliliğe yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Öğrencilerin biyolojik çeşitliliğe yönelik bilgi ve tutumlarındaki farklılık MANOVA ile incelenmiştir.Araştırma sonucunda, kız öğrencilerin biyolojik çeşitlilik bilgi düzeylerinin erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Erkek öğrencilerin biyolojik çeşitliliği kullanma tutumları kız öğrencilere göre daha yüksektir. Lise 1. Sınıf öğrencilerinin biyolojik çeşitlilik bilgi düzeyinin lise 2., 3. ve 4. sınıf öğrencilerine göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir.Öğrencilerin biyolojik çeşitliliğe yönelik bilgi ve tutumlarında ailenin gelir düzeyi ile anne ve babanın eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine students? the knowledge and attitudes towards biodiversity with respect to certain socio-demographical variables. In line with this aim, it was examined whether the students? attitudes and knowledge towards biodiversity change with regard to gender, the educational level of parents, income levels of parents and class levels.The study is in survey model. The participants were consisted of secondary school students having education in institutions attached to The Ministry of National Education. The pilot study was carried out with 340, and the main study was carried out with 224 secondary school students. Biodiversity knowledge test, which was developed by the researcher, and the scale for attitude towards biodiversity were used as data collecting instruments. The difference in students? knowledge in biodiversity and their attitudes towards biodiversity was examined through MANOVA test.Results of study, it was seen that the knowledge levels of female students about biodiversity was higher than girls?. Girls? attitudes towards using biodiversity are higher than girls?. Biodiversity knowledge level of 9th grade students was determined to be lower than that of 10th, 11th and 12th grade students.A significant difference was not found in students? attitudes towards biodiversity and their knowledge of biodiversity in regard to economic level of their families and educational level of their parents.