İkiz açıklar hipotezinin değerlendirilmesi: Gambiya ekonomisinden ampirik kanıtlar
An evaluation of the twin deficits hypothesis: Empirical evidence from the Gambia
  1. Tez No: 495882
  2. Yazar: YAYA SAWO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT USTAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1980-2015 döneminde Gambiya ekonomisi için ikiz açıklar hipotezinin geçerliliğini ampirik olarak analiz etmektir. Bu amaçla, değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişkiyi değerlendirmek için koentegrasyon sınır testi yaklaşımı içindeki Otoregressive Dağıtılmış Gecikme Modeli (ARDL) kullanılmıştır. Granger nedensellik analizinin genişletilmiş bir formu, incelenen değişkenler arasındaki nedensellik yönünü test etmek için de uygulanmaktadır. Ampirik sonuçlar, değişkenler arasında uzun dönemli bir ilişki olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca, ARDL modelinin sonuçları, hem kısa hem de uzun vadede Gambiya ekonomisi için ikiz açıklar hipotezinin geçerliliğini doğrulamaktadır. Daha spesifik olarak, GSYİH'ya oran olarak mali dengedeki bozulma, cari hesap dengesini GSYİH'nın yüzdesi olarak ve bunun tersini kötüleştirmektedir. Granger nedensellik testinin sonuçları, mali dengeden cari işlemler dengesine tek yönlü nedensellik kanıtları gösterilmektedir. Benzer şekilde, yıllık GSYİH büyümesinden odunç faiz oranına uzanan tek yönlü nedenselliğin kanıtı da gözlemlenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar ekonomiüzerine etkileri ve politika önerileri tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to empirically analyze the validity of the twin deficits hypothesis for the Gambian economy for the period 1980-2015. To this end, the Autoregressive Distributed Lag Model (ARDL) model within the bounds testing approach to cointegration is employed to assess both the short and long-run relationship between the variables. An augmented form of the the Granger causality analysis is also employed in order to test for the direction of causality among the varibales under study. The empirical results indicate the presence of a long-run relationship among the variables. Further, results of the ARDL model validate the existence of the twin deficits hypothesis for the Gambian economy both in the short and long-run respectıvely. More specifically, a deterioration in the fiscal balance as a percentage of GDP worsens the current account balance as a percentage of GDP and vice-versa. Results of the Granger causality test show evidence of uni-directional casuality running from the fiscal balance to the current account balance. Similary, evidence of uni-directional causality running from annual GDP growth to lending interest rate ıs also observed. The implications of the findings for the economy and policy recommendations are discussed.