Küreselleşme sürecinde Türkiye'de gençliğin kimlik algısı: Üniversite gençliği üzerine bir araştırma
Identity perception of youth in Turkey in time course of globalisation: A study on university students
  1. Tez No: 296214
  2. Yazar: SERDAL FİDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRİ OKUT, PROF. DR. MİMAR TÜRKKAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Küreselleşme, bazen dünya toplumlarının birbirine benzeme süreçlerini, buna bağlı olarak tek bir küresel kültürün ortaya çıkmasını; bazen de toplumların toplulukların ve kimliklerin kendi farklılıklarını ifade etmek için ve tanımlama sürecinde kullanılabildikleri bir kavramdır. Küreselleşme, ulus-devlet, kimlik, yerellik, kültür, özgürlük ve demokrasi gibi pek çok kavramı içerisinde barındıran ve ulus-devlerin ve geleceğini derinden etkiyen sosyo-kültürel, siyasal ve ekonomik süreçtir. Küreselleşme sürecinde insanlar yerel ve etnik kimliklerini artık rahatça ifade edebildikleri görülmektedir. Küresel ile yerel arasındaki etkileşim, insanların kendilerini tanımlayacak yeni kimlikler inşa etmelerini belirlemektedir. Böylece birey için dinamik çok sayıda seçeneği ortaya koyan bir seçim yapma zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda yaşanılan çağda dini-mezhepsel, etnik, ulusal, aile ya da aşiret, türünde yerel kimlik arayışlarının olağan üstü bir yoğunluk gösterdiği söylenebilmektedir. Genel olarak 20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren yaşanan süreçler karmaşası ulusal kimliklerin erozyona uğraması sürecini hızlandırmış ve ulus-devletin etkisi altında sesi kısılan diğer alt kimliklerin güçlenmesine yol açan bir yerelleşme sürecini hızlandırmıştır.Çalışmanın birinci bölümünü oluşturan kuramsal ve kavramsal çerçevede; küreselleşme kavramının mahiyeti, küreselleşmeye yönelik yaklaşımlar, küreselleşmenin boyutları, küreselleşme teorileri, Robertson, Bauman, Gıddens, Wallerstein'ın görüşleri doğrultusunda açıklanmaya çalışılmıştır. Yine bu bölümde kimlik kavramının mahiyeti, kimlik türleri, kimlik teorileri açıklanmış, küreselleşme kimlik etkileşimi; ulus-devlet, milli ve etnik kimlik, evrensel ve yerel bağlamında açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde küreselleşmenin getirisi olan yeni kimlik algılarının tespiti ve bu bağlamda da gençliğin kimlik algıları, belirlenen örneklem grup içerisinde ölçeklerden oluşan bir anket formu vasıtasıyla analiz edilmiştir.Küreselleşme sürecinde zaman ve mekan anlayışının ortadan kalkmasına bağlı olarak kültürel ve ulusal kimliklerin yerine yerel düzeyde politik hayatın zayıflaması bireyler için küreselleşmenin getirisi olan evrensel ve etnik kimliğin sığınma ve avuntu kaynağı olması yolunu açmıştır. Bu çalışmada Küreselleşme sürecinde Türkiye'de gençliğin kimlik algısı, belirlenen beş ölçekten oluşan bir anket vasıtasıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization is sometimes used as a term which refers to the similarisation of societies in world, thus formation of a unique global culture; and sometimes as a term that is used by societies to explain the differences and originality of their own society and identity. Globalization is is a aocio-cultural, political and economic continuum which includes many concepts as ?nation state, localness, culture, freedom and democracy? and deeply affects the future of nation states. It is observed that people became free to express their local and ethnic identities in period of globalisation. The interaction between the global and the local results the peoples invention of new identities which they can define themselves with. Due to that, the individual has to make a choice which expresses the dynamic multioptions. According to that, it can be said that in the contemporary times, religious-sectarian, ethnic, national, family-clan based identity search is in a rush. Chaos of change which mostly took place in the last quarter of 20th century accelerated the erosion of national identities and empowered the process of localisation which helped the crystallisation of subidentities those opressed by the nation state.The first part of this study, which means its theoretical and conceptual frame, deals with the essence of the term of globalization, appproaches on globalization, dimensions of globalization and globalization theories through the opinions of Robertson, Bauman, Giddens and Wallerstein. Again in this section, meaning of the concept of identity, types of identity and identity theories are explained; the interaction of globalization and identity, nation state, national and ethnic identity are discussed in dimensions of universality and localness. The last part of this study is peculiar to the determination of new perceptions of identity which is resulted from the globalization. In order to do that, youths perceptions of identities are tried to be analysed by surveys applied to a sample group.Globalisation lead to the extinction of time/space conception and it enforced the weakening of local political life which resulted in the taking refuge in universal or ethnic identities. In this study youth's conception of identity in process of globalization is analyzed by using a survey which consists of five scales.