Kahramanmaraş Merkez ilçe ağzı (ses bilgisi, metinler)
The dialect of Centroom of Kahramanmaraş (phonetic, texts)
  1. Tez No: 296237
  2. Yazar: ESRA KİRİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DURSUN ERDEM, YRD. DOÇ. DR. KENAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 448
Özet
Türk dilinin yapısını, işleyişini ve özelliklerini anlamak, sadece standartlaşan ve yazı dili özelliğini kazanan resmi dili incelemekle mümkün değildir. Dolayısıyla Türk dilinin yerel ağızlarının araştırılması ve incelenmesi birçok anlaşılamayan noktaya ışık tutmaktadır. Ayrıca ağız çalışmaları doğrudan Türk dili için kaynak niteliği taşıyan veriler olmakla birlikte, bunun yanında etnoloji, etimoloji, sosyoloji, tarih, folklor gibi birçok bilime de dolaylı katkı sağlamaktadır.Türkiye Türkçesi ağızları üzerine yapılan çalışmalar, son yıllarda artmakla birlikte istenilen seviyeye ulaşamamıştır. Türkiye'de halen il bazında dahi derlenmeyen, büyük yerleşim yerleri mevcuttur. Üzerinde ayrıntılı ağız araştırması yapılmayan illerden biri de Kahramanmaraş'tır. Kahramanmaraş ağzı üzerine yapılmış bir yüksek lisans tezi dışında, akademik anlamda kayda değer herhangi bir çalışma yoktur. Bölgenin tarihi kayıtlarda özellikle ?Türkmen yurdu? olarak anılması, bizi yöre ağzı üzerinde çalışma yapma husunda teşvik edici olmuştur.Biz bu çalışmamızda Kahramanmaraş Merkez ağzı üzerine yaptığımız çalışmanın sonuçlarını ortaya koyacağız. Çalışma kapsamında Kahramanmaraş Merkez ilçesi ve köylerine ulaşılıp derlemeler yapılmıştır. Metod olarak dar saha yöntemi benimsenmiş olup, kayıtların elden geldiğince ayrıntılı bir şekilde yapılmasına özen gösterilmiştir. Çalışmamızda kaynak metin olarak kullanılmak üzere 70 metin seçilmiştir. Bu metinler çeviri yazı tekniğiyle deşifre edilmiş ve elde edilen metinlerin, ayrıntılı ses bilgisi incelemesi yapılmıştır.Çalışmamızda Kahramanmaraş Merkez ağzının özellikle fonolojik verileri üzerinde durulmuştur. Ayrıca bu fonolojik verilerin çevre ağızlar ve Anadolu ağızları ile karşılaştırılması yapılıp; fonolojik anlamda diğer ağızlarla Kahramanmaraş ağzının birleşen yönleri ve farklılaşan varyasyonları ortaya konulmuştur. Çalışma ?Giriş?, ?Kahramanmaraş Merkez İlçesinin Genel Özellikleri?, ?Ses Bilgisi?, ?Sonuç ve Öneriler?, ?Metinler? ve ?Kaynakça? olarak altı bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is not possible to understand the Turkish language structure, it?s progression and characteristics just by investigating the standartised written language which is accepted as an official language. Consequently researching and insvestigating the local dialect brought light to many points of confusion. In addition dialect studies directly not only being a source of Turkish language but also contributes to many sciences indirectly like ethnology, ethimology, sociology, history and folklore.Although the studies in Turkiye Turkish dialect had recently increased however it has not reached to the desired level. In Turkiye there are residential places which are quite big though they are not regarded as cities. One of the cities that no dialect studies were undertaken is Kahramanmaras. Apart from a post- graduate thesis there has been no valuable academic study on Kahramanmaras dialect. Through the historical records the region?s known as particularly ?Turkmen home? encouraged us to study the region?s dialect.In this study we will bring out the results of our study undertaken in the Central dialect of Kahramanmaras. Information was collected from Kahramanmaras Central district and villages in this study. Used the narrow field management method and the data was recorded in detail with great care. In our study 70 texts were selected to be used as the main text. These texts were decoded by text translation technique and the results from these texts detailed vocal information investigated.In our study attention was given particularly on the phonological results of Kahramanmaras Central dialect. Also these phonological results were compared with the surrounding and the Anatolian dialects compared with the Kahramanmaras dialect, shown the smilarities and the different versions. Study consist of six chapters ?Introduction?, ?Kahramanmaras Central District?s General Characteristics?, ?Phonetic?, ?Conclusion and Recommendations?, ?Texts? and ?References?.