Evli bireylerin, bağlanma stillerine ve kendilik algısına göre evlilikte yaşanan sorunlarla başa çıkma yollarının incelenmesi
The investigation of marital coping efforts of married people according to their attachment styles and self perceptions
- Tez No: 296270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE SALTUKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; evli bireylerin, bağlanma stillerine ve kendilik algısına göre evlilikte yaşanan sorunlarla başa çıkma yollarının incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi 124 evli kadın ve 104 evli erkekten (N=228) oluşmaktadır. Araştırmanın verileri ?Evlilikte Başa Çıkma Yolları Ölçeği?, ?İlişki Ölçekleri Anketi? ve ?Sosyal Karşılaştırma Ölçeği? ile toplanmıştır. Veri toplama araçları, en az 1 yıllık evli olma ve eşiyle birlikte yaşıyor olma koşulunu sağlayan tüm gönüllülere uygulanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; güvensiz bağlanma stiline sahip bireylerin, evlilikte yaşanan sorunlarla başa çıkmada kendini suçlama, kendiyle ilgilenme, çatışma ve kaçınma yollarını kullandıkları; olumsuz kendilik algısına sahip bireylerin ise çatışma yolunu daha sık kullandıkları tespit edilmiştir. Güvenli bağlanma stiline sahip olanların, güvensiz bağlanma stillerine sahip olanlara göre daha olumlu kendilik algısına sahip oldukları gözlenmiştir.Bununla birlikte, sosyo-demografik değişkenlere göre evlilikte yaşanan sorunlarla başa çıkma yollarının farklılaştığı; kadınların evlilikte yaşanan sorunlarla başa çıkmada kendini suçlama ve çatışma yollarını, erkeklerin ise kaçınma yolunu daha fazla kullandıkları tespit edilmiştir. 6-19 yıl arası evli olan bireylerin, daha kısa süredir evli olanlara göre kendini suçlama yolunu, 20 yıl ve daha fazla süredir evli olan ve 40 yaş ve üzerindeki bireylerin ise kendiyle ilgilenme ve kaçınma yollarını daha sık kullanıldıkları görülmektedir.Bu çalışma kapsamında ele alınan diğer sosyo-demografik değişkenler ile evlilikte yaşanan sorunlarla başa çıkma yolları arasında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüş, bulgular ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the marital coping efforts of married people according to their attachment styles and self perceptions. The sample of this study consists of 124 married female and 104 married male (N=228). The data has been collected by using ?The Marital Coping Inventory?, ?The Relationships Scales Questionnaire?, and ?Social Comparison Scale?. The participants are volunteers, who satisfy the condition of being married at least for one year and who live with their spouse.The results of the study show that the individuals who have insecure attachment styles use the ways of self-blame, self-interest, conflict and avoidance in order to cope with problems in marriage; on the other hand the individuals who have low self-perceptions use the way of conflict more commonly than people who have high self-perceptions. It is observed that the individuals who have secure attachment styles, have higher self-perceptions than people with insecure attachment styles.It is seen that marital coping efforts have been changing according to social-demographic variables that women use the ways of self-blame and conflict, on the other hand men use the ways of avoidance much more than women. In addition to that the individuals married for 6-19 years use the way of self-blame than individuals who are married for less years. As for individuals married for 20 years and more and the age of 40 and over, use the ways of self-interest and conflict more frequently than younger people.Within the scope of this study, significant differences have been found between other social-demografic variables and the martial coping efforts. The findings are discussed within the framework of the relevant literature.