Türkiye'de gazetelerin ana kapak tasarımlarında görsel imgelerin kullanılması ve önemi: Karşılaştırmalı bir inceleme
Usage of images in newspaper cover papers in Turkey and its importance: A comparative study
- Tez No: 296281
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gazete sayfa tasarımları grafik tasarım ürünlerine göre farklılıklar taşımasına karşın temelde aynı verileri kullanmaktadır. Yazı karakteri, renk, kağıt, fotoğraf, karikatür ve grafik çizimler genel olarak grafik tasarımda olduğu gibi gazete tasarımlarında da önemli bir unsurdur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gazete sayfa tasarımlarında modern tasarım yaklaşımları uygulanmaya başlanmıştır. Çalışmada, Türkiye'de ulusal ölçekte günlük yayınlanmakta olan dört gazete örneği incelenerek ana kapak tasarımlarında nasıl bir yaklaşım sergilendiği izlenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda dört ulusal gazetenin iki haftalık süre içerisinde birinci sayfa tasarımlarında yer alan görsel imgelerin kullanım oranları ve karşılaştırmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Newspaper designs in fact use the same data even though they have differences according to the graphical design works. In general, writing character, color, paper, photography, caricature and graphical drawings are important elements of newspaper designs as they are in graphical design. As the technology develops, modern design approaches have started to be implemented in newspaper designs. In this work, by examining four national newspapers published daily in Turkey, the approach they demonstrated in their cover page designs has investigated. In this context, the usage ratios and comparisons of the images that these four national newspaper use in their cover page designs during a two week period have been studied.