Gazetelerin endüstrileşme süreci: Dünya'dan ve Türkiye'den örnekler
  1. Tez No: 92901
  2. Yazar: SERAP NARİNÇ KAZAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ATABEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
171 ÖZET Bu çalışmada, gazetelerin endüstrileşme süreci ve bu sürece neden olan bazı faktörler incelenmeye çalışılmıştır. Bu faktörlerden sadece teknolojik yenilikler ve reklam gibi etkenler araştırılmıştır. Günümüzde medya endüstrileri büyük değişiklikler geçirmektedir. Geleneksel olarak gazeteler, gerek haber alma gerekse eğitim ve bilgilenme gereksinimleri için yaşamımızın vazgeçilmez öğelerinden birisidir. Medya kuruluşları kendi kendine yeten, sürekli büyüyen, kendi kurallarını kendisi koyan, büyümek için kullanabileceği sınırsız gücü olan kuruluşlardır. Araştırmada ayrıca sermayenin basını kârlı bir alan olarak görmeye başlaması, kendi ürünlerinin pazarlamasını ve reklamını sağlamak istemesi ve reklam sektöründen daha fazla pay almak istemesi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sermayenin büyümesi, sadece güçlü olanın varlığını sürdürebildiği yoğun rekabet ortamına yol açmaktadır. Teknolojik gelişmeleri takip edemeyen işletmelerin rekabet gücü azalmaktadır. Bu pazarda varlığını sürdürmek isteyen gazeteler de büyüyebilmek için birer ekonomik güç olmak zorunda kalmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
172 ABSTRACT In this study, the industrialization process of newspapers and some factors such as technological innovations and advertisements, that affected this process are analyzed. Today, it is a fact that the mass media industries changed enormously. Traditionally newspapers were important sources of our need to get information about daily events as well as education. However, these media industries today have become such a media monopolies that they put the rules themselves, they use their power to get much more bigger. Therefore, the news and education functions of these newspapers have lost their significiance. In this study it is argued that the capital sees the media as a profile sector as well as a useful medium for marketing and advertising their products. According to the findings of this study, the rising of the costs to enter this field causes deadly competition that allows only the powerfull to stay. It is argued that these media organizations that did not adapt technological innovations lose competition in the' market. Therefore, the media organizations that want to continue their life in the market have been forced to become economic powers. SOKA*.».*