İzmir ilinde bulunan dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinin performans değerleme ve geribildirim sistemlerine dair bir alan araştırması
A field study on performance evaluation and feedback systems of four and five star hotel enterprises in Izmir
  1. Tez No: 296424
  2. Yazar: İLKİN ESMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEHAN ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
İzmir İlinde Bulunan Dört ve Beş Yıldızlı Otel İşletmelerinin Performans Değerleme Ve Geribildirim Sistemlerine Dair Bir Alan AraştırmasıBu araştırmada, insan kaynakları yönetiminin fonksiyonlarından biri olan performans değerleme ve sonuçların geribildirimi incelenmiştir. Performans değerleme faaliyetinin ne oranda ve ne amaçla uygulandığı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu aşamada kullanılan yöntemler, ortaya çıkan sonuçlar ele alınmıştır. Performans değerleme sonuçlarının geribildiriminin yapılıp yapılmadığı belirlenmiş ve geribildirimin etkileri araştırılmıştır.Sonuçlara ulaşabilmek için, literatür taramasına dayanan kuramsal bir çerçeve çizilmiş ve İzmir'de faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı otellerde performans değerleme ve geribildirimi konusunda bir durum saptaması yapmak üzere anket yöntemi uygulanmıştır.Araştırmada, otellerin birçoğunun performans değerlemesi uyguladığı fakat bazı otellerde bu uygulamanın sistematik olmadığı ortaya çıkmıştır. Performans değerlemede ?çalışana anlatabilme ve anlaşılabilme? ve ?değerleme zamanı? en çok karşılaşılan sorunlardandır. Otellerin birçoğunda olumlu ve olumsuz performans değerleme sonuçlarının çalışana iletildiği görülmüştür.Otellerin kategorisi ne olursa olsun performans değerleme uygulamasının ve sonuçlarının geribildiriminin mutlaka yapılması gerektiği önerilmektedir. Performans değerleme veya geribildirimin yöntemi seçilirken otel tipi, çalışan sayısı ve çalışan özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu uygulamaların insan kaynakları alanında eğitim almış ve aynı zamanda insan psikolojisinden anlayan uzman kişilerce yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
A Field Study on Performance Evaluation and Feedback Systems of Four and Five Star Hotel Enterprises in İzmir, Master Thesis, Mersin, 2011.In this research, performance evaluationandfeedbackof resultswhich is one ofthe activities ofhumanresource managementwas investigated. It was tried to determine that performance evaluation is used for which purpose and what extend. The methods which are used at this stage and results are dealed.Itwas determined that whether feedback of performance evaluation results are given and the effect of feedback was investigated.To reach theseresults, atheoreticalframeworkbased on the survey ofliterature was madeandthemethod of questionaire was appliedto conduct a situation analysis aboutthe performance evaluationandfeedback in fourandfivestarhotelsin Izmir.In this research,it is understood that most of hotels are using performans evaluation system but in some of them this application is not being used systematically. In performanceevaluation“to tell employeesandintelligibility”and“evaluation time”arethe mostcommonproblems. It is observed that in most of hotels, positive and negative evaluation results are conveyed to employees.It is recommended that performance evaluation and feedback of results should be applied no matter what hotel category. While choosing performance appsaisal or feedback method, hotel type, number of employees and employee characteristics should be considered. It is recommended that these applications should be made by experts who have training human resources and understand human psychology.